Два роки тому про пологові будинки Львова говорила вся Україна… Ця тема стала такою гучною абсолютно природно: львівським жінкам гостро боліла проблема акушерських послуг та стану пологових у місті.
Трошки історії
Тоді, у 2016 році, за три дні на невелику анкету нашої громадської організації відповіли понад півтисячі породіль. Кожна – зі своїм досвідом, скаргами та пропозиціями, що варто покращити у системі родопомочі Львова. Так, ми були вражені ажіотажем. А також, наприклад, інформацією, що в одному з пологових будинків міста заради економії коштів відключали цілодобову гарячу воду (так, ніби жінки народжують за розкладом :) ). Або що багатьом породіллям доводиться лежати з новонародженим малям у коридорі, на проході. І ми були просто ошелешені станом санвузлів в одному з пологових будинків.
Обурені справами у галузі і власним підтвердженим досвідом, спільно з мамами, які долучилися до кампанії, ми взялися змінювати ситуацію на краще. «Політичне замовлення», «проплачені активісти» – як тільки нас не називали лікарі, поки не повірили у щирість і наполегливість наших намірів десь на наступний рік нашої роботи :)
Ми не просили нічого неможливого
Опитування показало, що найбільш незадоволені батьки Львова побутовим станом пологових будинків – особливо медінституту. Тож «озброївшись» зверненнями, ми ходили на зустрічі з керівництвом міста в галузі, до головних лікарів, на депутатські комісії – до всіх, хто має вплив на прийняття рішень.
Більше про поточну ситуацію дворічної давності читайте тут.
Окрім побутових умов, важливою для нас була якість надання акушерських послуг при пологах та догляду за дитиною і жінкою опісля. Саме дотримання медичних протоколів, принципу ведення нормальних пологів та догляду за дитиною, ставлення до жінки (етичність та суб’єктність), визнання її прав при пологах для нас і наших партнерів – ГО «Доули Львова» та Асоціації підтримки грудного вигодовування – були критично важливими у контексті покращення умов у пологових будинках.
Знаєте, як це виглядало?
Десятки листів, зустрічей, відвідини депутатських комісій міської і обласної рад, виступів та статей у ЗМІ, 4 круглих столи (в т.ч. з проектом «Реалізація права породіль на бажаний медичний догляд» від ГО «Природні права України»), дві поїздки в Луцький пологовий будинок, одна з яких з депутатами ЛМР і головними лікарями, щорічні депутатські запити друзів-депутатів, бюджетні запити, початок власного інформаційного проекту та ініціювання громадської ради при УОЗ…
Дівчата із «Асоціації підтримки ГВ» навіть провели три лекції для персоналу пологових будинків про правильний початок грудного вигодовування та професійне вигорання і запровадили власні (волонтерські) чергування у пологовому відділені 3 Міської клінічної лікарні на вул. Раппопорта у час відсутності лактолога.
Це не могло не дати результату
Сьогодні ситуація з пологовими у Львові, на нашу думку, суттєво покращилася. По-перше, восени 2018 р. відкрився перинатальний центр, який зміг розвантажити інші пологові будинки. Зокрема, замінити інший обласний пологовий у медінституті, який закрили на реконструкцію. За попередніми прогнозами персоналу, його відкриття ми очікуємо з весни. Свої пропозиції щодо ремонту й оновлення цього пологового ми надіслали керівництву обласної адміністрації.
Львівські комунальні пологові будинки також зробили чималий поступ. Окрім запуску цілодобової гарячої води та встановлення кнопок виклику у палатах, сьогодні у пологовому відділенні на Раппопорта зроблені ремонти у коридорах, санвузлах, операційній, палатах патології вагітності і післяпологових, у пологових залах. На останні роботи у 2018 році було витрачено близько 250 тис. грн з міського бюджету і 227 тис. грн залучених від позабюджетних надходжень, а в 2017 році на проведення поточних ремонтів та виготовлення меблів – понад 1 млн грн позабюджетних коштів.
У пологовому відділенні на Раппопорта...
...суттєво оновили м’який і твердий інвентар для жінок і діток. Тепер породіллі не мусять лежати на твердих матрацах і ліжках. Для нас, жінок, це важливо, адже в середньому у відділенні патології вагітності жінки проводять близько 23-35 ліжко-днів, а в акушерському – 3,6 дні.
Найбільше з оновленням допомогли волонтерські організації. Так, у 2017 році ГО «Народна самооборона Львівщини» надала гуманітарну допомогу та привезла у пологове відділення 46 нових функціональних ліжок з матрацами і 50 нових тумб. За бюджетні кошти за цей час придбали 10 ортопедичних матраців з наматрасниками та 9 дитячих ліжечок. Також за гроші з бюджету закупили новий операційний стіл Hybase за 609,5 тис. грн, такий самий є в гінекологічному відділені на вул. Русових.
Окрім інвентаря, пологове відділення поповнилось трьома інфузоматами, апаратом штучної вентиляції легень Avea для новонароджених, пульсоксиметрами.
Також хочемо відзначити і привітати пологове відділення на Раппопорта за перемогу двох проектів громадського бюджету-2018! Очікується, що впродовж 2019 року туди буде закуплений білірубінометр для немовлят за майже 7 тис. євро та буде створена сучасна палата інтенсивної терапії для новонароджених за 3 млн гривень.
Міський пологовий будинок на вул. Мечнікова...
... був у кращому технічному стані, ніж пологове відділення на Раппопорта. В 2017 та 2018 роках на ремонтні, оздоблювальні та інженерні роботи тут усе ж витратили близько 3,1 млн грн, з яких 550 тис. грн – з бюджету і 2,6 млн. грн – позабюджетних. До ладу привели санвузли, перевдягальні, інженерні мережі та куплялися меблі. У 2017 році за 850 тис. грн зробили ремонт центрального входу у пологовий, а також – благоустрій прилеглої території.
Від різних організацій та донорів пологовий будинок №1 отримав спонсорську допомогу: тумби, ліжечка, матраци, пеленатори, ваги для дітей, мішки «Амбу». ГО «Народна самооборона Львівщини» також допомогла і цьому пологовому будинку, надавши гуманітарну допомогу. Це – 15 ліжок та 17 матраців. З медобладнання на Мечнікова оновили інкубатор для новонароджених, інфузомати, дозатори, пульсоксиметр.
Також на інформаційних ресурсах та у звітах пологового будинку на Мечнікова зазначено, що їхній середній і молодший персонал впродовж 2017-2018 років відвідав низку заходів щодо профілактики внутрішньолікарняних інфекцій, теорії та практики вакцинації. 64 особи пройшли курси з підвищення кваліфікації.
Більш детальну інформацію про пологові будинки можна дізнатись на їх веб-сайтах: пологовий будинок №1 та 3-тя міська клінічна лікарня чи на їхніх сторінках фейсбуці
Що далі?
Ми дуже вдячні керівництву міського та обласного відомств із охорони здоров’я та головним лікарям, що вони звернули увагу на потреби жінок, які були озвучені у наших зверненнях. Та хочемо додатково висловити пропозиції, які можуть зробити перебування у пологових міста ще кращими.
Що ще варто зробити?
- нові рішення щодо харчування. Зараз, згідно з офіційною інформацією пологових будинків, на 1 ліжко-місце у добу виділяється 17 грн в пологовому на Раппопорта та 9,53 грн на Мечнікова. Ми зробили опитування породіль і виявили, що лише 5% породіль харчується виключно лікарняною їжею, 35% виключно тою, яку приносять рідні, а 60% не наїдаються лікарняною їжею, тож поєднують обидві форми харчування. Не дивно, адже в сусідньому Івано-Франківську міська влада вже збільшила розмір фінансування харчування для породіль до 40 грн на добу. Рекомендуємо Львову або збільшити суму на харчування, або шукати інші рішення, наприклад, кейтерінг;
- додати нові і справні кнопки виклику над кожним ліжком у післяпологових та післяопераційних палатах, а також санвузлах у цих відділеннях;
- відремонтувати ліфт у відділені на Раппопорта, оскільки зараз він є дуже старим;
- обом пологовим слід розібратися з необхідністю для породіль купувати т.зв. «пакет для пологів» та переглянути його вміст. Так, наприклад, цей «пакет» для нормальних пологів, які пройшли максимально природним способом, коштував нашій знайомій мамі понад 900 грн (пакет для мами, новонародженого і тата). Попри те, що на одне ліжко-місце з бюджету виділяють понад 20 грн. на медикаменти на жінку і 17 грн. на новонародженого, на нашу думку, його вміст містить чимало зайвого (як от мило, рушники, катетери, одяг для пологів (жінки і партнера), олійки тощо) та не відповідає визначеним потребам медичного протоколу ведення нормальних пологів. Зокрема, забепечення права жінки на демедикалізацію пологів (якщо немає для цього необхідності);
- попри те, що сьогодні пологові звітують про забезпечення «теплового ланцюжка» і раннього грудного вигодовування у понад 93% нормальних пологів, все ж багато жінок повідомляють нам про відсутність у перші хвилини життя новонародженого повноцінного контакту «шкіра до шкіри». А багато породіль не можуть налагодити виключно грудне вигодовування та переходять на суміші. Тож ми вкотре звертаємося до головних лікарів та персоналу із закликом забезпечити жінок основними принципами ведення нормальних пологів жінку та новонародженого. Адже контакт «шкіра до шкіри» запобігає втратам тепла та сприяє колонізації організму дитини флорою матері. На грудях матері дитину накривають чистою, попередньо підігрітою пелюшкою та спільною з матір’ю ковдрою. Так дитина має перебувати до переведення матері в палату спільного перебування, але не менше 2 годин. А виключно грудне вигодовування не лише зекономить у майбутньому сім’ї тисячі гривень, а й сприятиме кращому психологічному стану матері і малюка;
- не обмежувати право жінки на емоційну підтримку. Зокрема, пам’ятати, що МОЗ дозволяє бути присутніми на пологах 2-м партнерам (чоловіку/мамі/сестрі/подрузі/доулі);
- пам’ятати про визначення плану ведення пологів та обов'язкове поінформоване узгодження його з жінкою/сім'єю. Під інформованою згодою розуміється добровільне прийняття пацієнткою курсу лікування або терапевтичної процедури, після того, як лікар надав про все адекватну інформацію. Добровільна згода – принципово важливий момент у процесі прийняття медичного рішення;
- не забувати публікувати інформацію про діяльність пологових будинків, зокрема, основну статистику, плани роботи пологових будинків, моделі кінцевих результатів, бюджети, кошториси, фінансові та господарські звіти, паспорти потреб, графіки чергувань лікарів;
- організувати навчання персоналу для підвищення кваліфікації і можливості забезпечення основних принципів ведення нормальних пологів. Зокрема, забезпечення можливості вільного вибору положення для народження дитини.
Львів має стати містом і для матерів
Зі свого боку наша ГО «Батьки в дії» ще минулоріч розпочала проект «Львів – місто мами». Ми зібрали всі організації, які надають послуги у цьому важливому періоді життя сім’ї. А також створили систему зворотнього анонімного зв’язку для пацієнтів бюджетних закладів, які можуть подати скаргу чи пропозицію до керівництва охорони здоров’я міста чи області.
Також зараз ми розпочали загальноукраїнську кампанію для покращення ситуації з пологовими будинками в містах країни. Уже 9 грудня, спільно з однодумцями ГО «Природні права України», ініціативи «Нове життя в нових умовах», ГО «Доули Львова», ми проведемо другий міський форум «Право на гідні пологи», покликаний інформувати жінок та медичний персонал про права жінки і дитини під час вагітності, пологів та післяпологовий період, розповісти про успішні адвокаційні кампанії та ознайомити з сучасними практиками ведення пологів.
Такі форуми пройдуть у 9-и містах України: Івано-Франківську (уже відбувся), Львові, Житомирі, Ужгороді, Тернополі, Черкасах, Хмельницькому, Рівному та Києві. У кожному місті наші партнери із ГО «Природні права України» проведуть опитування породіль щодо якості акушерських послуг та стану пологових будинків. Результати наших зустрічей у містах ми плануємо донести до місцевих органів влади, МОЗ України та профільного комітету ВРУ України вже в травні. Адже передусім нас цікавлять системні зміни.
Тож запрошуємо всіх долучатися до наших заходів. Ми, як завжди, відкриті до дискусій та співпраці.
Наша сторінка у Facebook. Зареєструватись на форум просто і безкоштовно.