У порівнянні з 1991 роком, в Україні стало майже вдвічі менше людей, готових голосувати за незалежність країни. Такі результати опитування, проведеного Інститутом соціології НАН України.
Якби референдум був проведений в цьому році, за самостійність віддали б голос 46,6% респондентів, проти - 27,8%. Байдужих до виборів виявилося 11,5%. У той же час, 20 років тому за незалежність проголосували 90,32% громадян, які взяли участь у виборах. "Під час голосування за незалежність у людей були завищені очікування. Вони вірили, що "жити стане краще, жити стане веселіше». Говорили, що тепер не треба буде ділитися з Росією. А ось через півтора-два роки ряди прихильників незалежності потроху стали рідшати», - сказав політолог Володимир Фесенко.
Кількість прихильників незалежності зараз навіть менша, ніж 10 років тому (тоді проголосували б 56%). Крім того, майже половина населення шкодує з приводу розпаду СРСР (не шкодує 30%). "Коли українці сьогодні говорять про самостійність країни, то мають на увазі важке життя, а не ідею жити окремо», - вважає політолог Михайло Погребинський. До того ж недооцінюють поняття незалежності. "За неї не треба було битися довгі роки. А люди легко розчаровуються в тому, що їм легко дісталося», - зазначив соціолог Віктор Небоженко.