Заступник голови Правління товариства «Єврорегіон Карпатський Польща» Давід Лясек переконаний, що польська сторона має намір залучити Україну до подальшої співпраці у межах Карпатського Єврорегіону.
Про це він повідомив у коментарі ZAXID.NET .
Він розповів, що зараз на рівні Європейської комісії тривають переговори із країнами-учасницями ЄС, наприклад, із Польщею, про те, як має виглядати майбутня фінансова перспектива після 2013 року.
«Адже Євросоюз працює, опираючись на багаторічні бюджети. Тепер ми хочемо разом із друзями з українського боку, щоб у перспективі 2014-2020 ЄС і карпатські країни-учасниці призначили кошти на спеціальну «карпатську» програму. Це була б програма, яка охоплювала б весь Карпатський регіон і підтримувала, фінансувала різноманітні проекти, заходи від інвестиційних, через культурні, пов’язані з туризмом», – каже Давід Лясек.
Він наголошує, що багато сфер потребує підтримки, «потреб є дуже багато».
«Ми, як польська сторона, маємо найбільшу компетенцію в Карпатському Єврорегіоні, і наша сторона як асоціація вже втілює в життя програми Євросоюзу, тобто до нас приходять по гроші, і ми ці гроші даємо органам самоврядування, інституціям, різним суб’єктам, в тому числі суб’єктам господарювання. І хочемо, щоб Карпатський Єврорегіон, також з українського боку був таким суб’єктом, до якого ви будете приходити (говорю «ви» маючи на увазі українські суб’єкти) за грошима на розвиток різного роду ініціатив. Щоб це не було в Києві, щоб це не було в Варшаві, як це є зараз, а щоб це було безпосередньо у вас, в карпатському євро регіоні», – наголосив Д.Лясек.
Він зазначив, що йдеться про грантові кошти, таку собі «безпосередню грантову систему, так званий регрантінг, який дозволив би різним суб’єктам звертатися за цими грошима».
«Євросоюз функціонує, опираючись на довготермінові бюджети. В 2013 році закінчується теперішній бюджет, від 2014 до 2020 триватиме наступна фінансова перспектива. І в межах цієї перспективи містилася б ця карпатська операційна програма… Гроші можуть видавати на різні потреби: на інвестиції, тобто дороги, комунальні справи, питання пов’язані із туризмом, розвитком економічних ініціатив, культурою, освітою тощо», – розповів Лясек.
Давід Лясек зауважив, що є добрі приклади реалізації проектів у межах цього фінансування ЄС, бо «в Євросоюзі вже роками функціонують такі територіальні програми», наприклад Альпійська програма.
«Маємо також добрі контакти з нашим партнерським єврорегіоном Маас-Рейн, де центром є місто Маастріхт, між Голландією, Бельгією і Німеччиною, і вони теж мають власну операційну програму. Єврорегіон Маас-Рейн застосовує власні кошти для своїх суб’єктів, для свого самоврядування, і те саме ми хочемо зробити в Карпатах. А основа для цього є дуже добра, тому що зараз багато говорять про територіальний вимір такої співпраці, наприклад при Балтійському морі, Чорному, Адріатичному, а ми хочемо покласти на стіл переговорів тему Карпат. Гадаю, нам вдасться це зробити, бо ми створили, завдяки нашим євродепутатам в Страсбургу, таку Карпатську групу, що складається з депутатів зі Словаччини, Румунії, Угорщини і Польщі. І зараз у Комісії Регіонального розвитку в межах Європарламенту вона буде вже офіційно представляти цю ініціативу «Карпатський горизонт». І після цього будемо чинити, згідно з процедурою, щоб це потрапило на засідання Європейської комісії, Ради Євросоюзу, і так далі. З другого боку, працюємо також з нашими урядами, тобто з урядами в Варшаві, Братиславі, Бухаресті і Будапешті, щоб тут була опора, підтримка для цієї ініціативи», – сказав Давід Лясек.
Як інформував ZAXID.NET , 7 жовтня в межах Х Міжнародного економічного форуму «Транскордонне співробітництво. Погляд у майбутнє» у Трускавці віце-міністр міністерства регіонального розвитку Республіки Польща Кшиштоф Гетьман пропонує Україні, Польщі та Білорусі обговорити питання транскордонної співпраці на майбутнє і, можливо, розпочати створення спільної стратегії транскордонної співпраці.
Своєю чергою, Підкарпатський воєвода Мірослав Карапита вважає, що Україні та Польщі багато треба працювати над тим, щоб були скоординовані дії у сфері підготовки інфраструктури до Євро-2012.