Польща надасть СБУ доступ до архівів, в яких йдеться про Голодомор

11:46, 4 серпня 2009

На виконання домовленостей між Президентом України Віктором Ющенком та Президентом Республіки Польща Лєхом Качинським про співпрацю в архівній галузі 3 серпня у Києві підписано Договір між Службою безпеки України та Інститутом національної пам’яті Республіки Польща про співробітництво. Цей Договір є черговим кроком в реалізації Указу Президента України “Про розсекречення, оприлюднення та вивчення архівних документів, пов’язаних з українським визвольним рухом, політичними репресіями та голодоморами в Україні” від 23 січня 2009 року. Про це ZAXID.NET повідомили у прес-центрі СБ України.

Підписана угода дозволить розширити сферу співробітництва, започаткувати нові його форми, зокрема використання сучасних інформаційних технологій - створення електронних копій розсекречених документів, формування цілісних банків архівних матеріалів щодо спільної історії двох країн та забезпечення вільного доступу усіх зацікавлених осіб, насамперед учених, журналістів, студентської молоді, до об’єктивної інформації про голодомори в Україні та злочини тоталітарних режимів 1917-1991 років.

Договір підписали Голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко та Голова Інституту національної пам’яті Республіки Польща Януш Куртика.

3 серпня відбулися також переговори між Головою Служби безпеки України Валентином Наливайченком та Головою Інституту національної пам’яті Республіки Польща Янушем Куртикою.

Як наголосив В.Наливайченко, “СБУ не боїться незручних тем з нашої спільної історії, доказом чого є публікація архівних матеріалів про українсько-польський конфлікт на Волині під час Другої світової війни, а також про переселення українців у Польщі в рамках акції “Вісла” у 1947 році. Шлях до історичної правди завжди непростий, але за ці роки ми разом здолали чимало труднощів не тільки у пошуку відповідних архівних документів, а й у виробленні об’єктивного бачення складних і суперечливих сторінок нашої історії”.

Януш Куртика підкреслив: "Наша співпраця має прагматичний і конкретний характер. Диктатура комунізму і період диктатури комунізму треба досліджувати, адже ми всі знаємо, якими небезпечними цей період і ця диктатура були для нас". На його думку, угода, яку щойно підписали, сприятиме не тільки обміну документами між архівом СБУ та Інститутом національної пам’яті Польщі, а й розвитку міждержавних відносин між Україною та Польщею.

У ході зустрічі сторони відзначили, що результатом багаторічного тісного співробітництва СБУ та ІНП РП є створення унікального видання “Польща та Україна у 30-х - 40-х роках ХХ сторіччя. Невідомі документи з архівів спеціальних служб”. Протягом 1995-2009 років опубліковано вже сім томів спільного видання, нині завершується підготовка 8-го тому “Великий терор в Україні: польська операція 1937-1938 років”. Найближчим часом буде видано ще кілька томів, зокрема про діяльність ОУН і УПА на теренах Польщі у 1939-1950-х роках. Готується до друку спільний документальний альбом про Чорнобильську трагедію та її наслідки.