За нинішнього інвестування Польща реалізує план-мінімум з побудови нових пунктів пропуску на кордоні з Україною не швидше 2033 року. І тільки за умови, що дві третини коштів дасть ЄС. Про це пише журналіст Якуб Логінов у своїй статті для «Дзеркала тижня».
Він зазначає, що на українсько-польському кордоні «на вчора» необхідно було побудувати, принаймні, шість нових пунктів пропуску: Смольник-Боберка, Бистре-Мшанець, Крилів-Кречів, Будинін-Белз. За будівництво трьох відповідальність несе Польща, три інших відповідно повинна була б побудувати Україна.
«Підрахунок щодо пішохідного руху польський уряд уже зробив 2013 року. Облаштування ПП Дорогуськ, Зосин, Долгобичув, Гребенне та Будомєж (польської частини) має коштувати разом 75,63 мільйона злотих. А скільки потрібно на нові переходи? Тут можемо взяти цифри з двох найновіших об'єктів: будівництво пункту пропуску Будомєж-Грушів коштувало 146 мільйонів злотих, а Долгобичув-Угринів — 147 мільйонів. Причому це були досить маленькі переходи. Але для рівного рахунку можемо припустити, що ті три нові переходи будуть дешевшими і коштуватимуть, скажімо, 90 мільйонів злотих кожен. Підраховуємо: 270 млн за три нові переходи плюс 75 млн за прилаштування існуючих дорожніх переходів до пішохідного руху. Виходить 345 мільйонів», – зазначив автор.
Ця сума, за його словами, необхідна для реалізації Польщею інвестиційного плану-мінімуму на україно-польському кордоні, після якої він стане більш-менш цивілізованим.
«В оптимістичному варіанті можна припустити, що Польща дасть тільки третину з цих 345 мільйонів, а решту – Європейський Союз. Отже, Польща з власного бюджету мусить «на вчора» викласти принаймні 115 мільйонів злотих тільки на інвестиції на українському кордоні», – додає Логінов.
При цьому в міністерстві внутрішніх справ Польщі повідомили, що в бюджеті на 2018 рік запланована стара квота — 25 млн злотих на інвестиції в пунктах пропуску на східному та північному кордонах (з Росією, Білоруссю та Україною). Автор припускає, що на українську ділянку піде близько 10 млн, з яких принаймні 3 млн — це будуть кошти на відновлення старої інфраструктури.
«Реально на інвестиції в нові об’єкти та облаштування наявних переходів до потреб пішохідного руху залишається 7 мільйонів. А потрібно — 115 у перспективі на 2—3 роки. Ділимо 115 на 7 і виходить, що з такими скромними сумами Польщі знадобиться аж 16 років, щоб здійснити згаданий план-мінімум. Отже, маєте відповідь на запитання: «Коли нарешті зникнуть черги?». Не швидше, ніж 2033 року — так випливає з інвестиційних планів сусідньої держави», – підсумовує експерт.