Польська влада вирішила посилити контроль за реєстрацією машин, співвласниками яких є громадяни України та Польщі, оскільки це сприяє нелегальній діяльності, не лише перевезенню контрабанди. Поляки уникають сплати податків за реєстрацію сотень машин, з’явились польські фірми з надання послуг із оформлення автомобілів за 450-600 євро.
Як інформують польські ЗМІ, уже в Підкарпатському воєводстві частково припинили реєструвати автомобілі на українців. Польські служби вимагають від громадян України надати документ, який дозволяє їм перебувати у Польщі.
Однак законодавство Польщі дозволяє громадянам цієї країни реєструвати співвласниками машин іноземців.
Загалом у прикордонному Підкарпатському воєводстві польські громадяни у співвласності з українськими зареєстрували сотні машин. Скільки українців, переважно мешканців прикордоння, їздять на автомобілях з іноземними номерами в Україні, не відомо.
Тим часом депутати Львівської облради домагатимуться полегшення перетину кордону українцям на машинах, зареєстрованих у Польщі.
У прикордонних селах Львівщини, тих, що входять у 30-кілометрову зону, на подвір’ях селян можна побачити по одній, а то й три машини з польськими номерними знаками. Такі авто місцеві називають "300-доларові мерседеси".
Щоп’ять днів, згідно з українським законодавством, співвласники зобов’язані на цих автомобілях перетнути українсько-польський кордон. Однак люди переїжджають кордон по кілька разів на день. Бо машина, придбана у Польщі за 300-800 доларів, служить їм, по суті, для щоденної праці. У Польщу везуть пальне, сигарети, горілку, а додому – продукти, побутову хімію чи якийсь товар на замовлення.
Скільки саме громадян України їздять на автомобілях, зареєстрованих у Польщі? Наразі такої офіційної статистики немає. Транспортний потік за п’ять місяців цього року становив 3 мільйони 270 тисяч машин, торік було на 130 тисяч машин менше, повідомили в Західному регіональному управлінні Держприкордонної служби. Представники прикордонних служб Польщі стверджують, що кількість автомобілів із польськими номерними знаками, якими перетинають кордон українці, зросла на третину.
Мер Рава-Руської Ірина Верещук каже, що кількість машин, зареєстрованих у Польщі, у містечку за останній рік-два помітно зросла. Адже ці вживані автомобілі, привезені із Західної Європи у Польщу, обходяться українцям від 500 до 2000 доларів. А при сплаті мита на українському кордоні машина зросла б у ціні у три-чотири рази. Більшість молоді тільки мріє про те, щоб придбати машину у Польщі і їздити нею щодня через кордон у сусідню державу. З іншого боку, у місті почастішали аварії. За кермо дешевих машин сідає недосвідчена молодь.
Депутат Володимир Саган, який представляє інтереси громадян прикордоння у Львівській обласній раді, домагатиметься разом з іншими обранцями від парламенту збільшити у Митному кодексі з 5 на 10 днів обов’язковий термін перетину кордону на автомобілі з іноземними номерними знаками.
"Митна служба зробила Львівську область зоною дії одного митного органу. Митний кодекс дозволяє на машині з іноземними номерами перетинати у режимі транзиту кордон у 10-денний термін, але в іншій області, де діє другий митний орган. Це нонсенс, що створює незручності для наших громадян, які мусять перетинати кордон щоп’ять днів", – каже місцевий депутат.