Польська комісія перевірила реставрацію надгробків на Личакові у Львові

16:06, 6 жовтня 2015

Цьогоріч українські та польські реставратори працювали над дев'ятьма могилами, що на Личаківському кладовищі. Серед них – і Каменяр, що над Франковим похованням. Сьогодні комісія із Польщі перевірила реставрацію надгробків на Личакові.

Українські та польські реставратори  працюють пліч-о-пліч на цьому кладовищі від 2008-го року, вже й друзями встигли стати. За цей час у спільному проекті «оживили» з півсотні надгробків. А це – понад двадцять мільйонів гривень з польської кишені. Цьогоріч на дев’ять могил дали теж немало, тому й вирішили перевірити роботу.

«Фундація культурної спадщини отримала від Міністерства культури і національної спадщини Республіки Польща грант у сумі 445 тис. злотих», – розповів представник Міністерства культури і національної спадщини Республіки Польща Міхал Міхалський.

Реставратор Олег Капустяк свого часу відновлював скульптури Пінзеля на Соборі Юра, богиню Діану та навіть Оперний театр в Одесі. Тепер з українськими та польськими колегами взявся за надгробки. Натирав до блиску недосяжного Северина Гощинського, польського революціонера, письменника.

«Наприклад, таблиці були пошкоджені, їх укріплювалося, перешліфовувалося, переполіровувалося, шрифт поновлювався, малювався. Ну, це купа роботи», – поділився спогадами Олег Капустяк.

А от Франка, кажуть реставратори Тарас Бенях та Кшиштоф Юрків, під тихесенькі пісеньки відчищали піском. Обробили шви поміж кам’яними блоками, аби не потрапляла волога, почистили та навоскували каменярів: «Хотіли подякувати директорові цвинтаря, що він нас витримав той цілий час. Бо тут така пилюка була – дуже важко було пережити ті дні. Мабуть, туристи скаржилися йому, але він все ж таки відстояв нас».

Як зберігаються відновлені надгробки – реставратори й самі перевіряють щороку. Адже дають гарантію щонайменше на п’ять років.

«Соки, пилки і все впливає на камінь надгробків. І оте позеленіння, потемніння каменю, то, власне, результат тої біологічної діяльності. Бо все хоче жити. Ну і слава Богу», – поділився знаннями керівник реставрації Юрій Огоновський.

Тож співпраця тішить. І обидві сторони готують не лише новий список для відновлення.

«Встигнемо не тільки з пам’ятниками спадщини впоратися. Зараз такий час, хоча, можливо, це не до кінця культурно, та, може, разом і спільний танк зробимо», – поділився планами Генеральний консул Республіки Польща у Львові Ярослав Дрозд.