Польська влада звинуватила опозицію у спробі перевороту

12:57, 17 грудня 2016

Після вчорашніх протестів у будівлі польського Сейму та біля неї, депутати опозиції перебували в залі засідань цілу ніч, а під парламентом станом на ранок суботи перебувають декілька десятків людей, які підтримують опозицію і виступають проти дій влади щодо обмеження доступу журналістів до польського парламенту.

Лідери правлячої партії «Право і Справедливість» (PiS), зокрема, Ярослав Качинський і голова уряду Беата Шидло, після тривалої нічної наради близько четвертої ранку (за київським часом) залишали будівлю парламенту в оточенні поліції, яка затримувала протестувальників, котрі перегороджували дорогу владному кортежу.

«Я оцінюю учорашні події як спробу захоплення влади», – заявив вранці суботи міністр внутрішніх справ Польщі Польщі, депутат PiS Маріуш Блащак, повідомило агентство Укрінформ.

Станом на суботній ранок журналістів, які мають постійні перепустки до Сейму, охорона не впускає до парламенту. Поліція також блокує усі безпосередні під’їзні автомобільні шляхи до Сейму.

Варшавська поліція вранці поінформувала, що не застосовувала вночі проти протестувальників сльозогінний газ, а лише фізичну силу, аби дати можливість кортежу автомобілів виїхати з-під Сейму.

Уранці керівництво найбільшої опозиційної партії «Громадянська платформа» (PO) на позачерговому засіданні вирішує як діяти далі у світлі ситуації, що склалася.

Опозиційні сили звинувачують правлячу коаліцію, що та в умовах блокування трибуни й президії Сейму голосувала в іншому місці – колонному залі парламенту без кворуму. На підтвердження цього депутати опозиції показали відео, відзняті на мобільні телефони, де видно, що провладні депутати вписуються на лист присутності на голосуванні вже після їх проведення. Польські конституціоналісти заявляють: якщо це підтвердиться, то це не лише порушення регламенту, але й кримінальний злочин. Опозиційна партія «Сучасна» готує звернення до прокуратури з приводу порушення процедури голосування. Депутати правлячої PiS відкидають звинувачення, наголошуючи, що під час голосування в колонній залі було 236 депутатів, відтак був кворум і дотримано усіх процедур регламенту. Під час цього голосування депутати PiS прийняли, зокрема, бюджет на 2017 рік і закон про позбавлення повноважень і зниження пенсій для колишніх функціонерів комуністичних спецслужб.

Нагадаємо, у п’ятницю в обід депутати опозиції перед блоком голосувань почали вимагати обговорення питання щодо обмеження з 1 січня 2017 року доступу журналістів до Сейму. Маршалок Сейму Марек Кухцінський відмовився ставити це питання на розгляд і усунув депутата PO Міхала Щербу від участі у засіданні парламенту за його активність і блокування трибуни. У відповідь опозиційні депутати повністю заблокували трибуну і президію Сейму, скандуючи гасла «вільні ЗМІ» «без цензури», «поверніть депутата» і співаючи гімн Польщі. На брифінгу для ЗМІ Качинський назвав блокувальників «парламентськими хуліганами», наголосивши, що правляча партія не дозволить себе «тероризувати».

Згідно з планами канцелярії Сейму, поза головним корпусом парламенту з 1 січня наступного року планується створити медіацентр для журналістів, де більшість представників ЗМІ через телеекрани могла б спостерігати за пленарними засіданнями. У ньому має бути прес-центр, куди депутати приходитимуть для проведення брифінгів та прес-конференцій. Безпосередньо до будинку, де проводяться засідання Сейму, допускатимуться лише журналісти кількох інформаційних телеканалів, які роблять прямі включення. Заплановані владною партією зміни викликали протести в журналістському середовищі країни і звинувачення влади у цензурі, порушенні свободи ЗМІ та базових громадянських прав. У четвер польські журналісти пікетували Сейм протестом проти планів канцелярії Сейму. Більшість польських ЗМІ вважають це наступом на свободу ЗМІ в Польщі.