Польський Сенат осквернив пам'ять загиблих на Волині, – заява

20:51, 27 червня 2013

Депутати Львова прийняли заяву, якою закликали поляків перейти від взаємних звинувачень у питанні Волинської трагедії до діалогу і відзначати дати, коли українці і поляки допомагали одні одним захищати спільні інтереси. «Більшість представників Сенату фактично осквернили пам'ять загиблих і поляків, і українців, маючи на меті здобуття сумнівного політичного капіталу», – йдеться в заяві.

Депутати висловлюють обурення щодо заяви Сенату Польщі, у якій трагічні події 1943-го названо «етнічною чисткою з ознаками геноциду».

Рішення Сенату, в якому польсько-український конфлікт назвали «етнічними чистками з ознаками геноциду», наголошує міська рада Львова, не відповідає історичній правді, «адже геноцид передбачає односторонні жертви та агресію».

«Тобто польські політики говорять лише про польські жертви і не хочуть помічати тисяч убитих українців. Вони відзначають антипольські акції УПА, але замовчують знищення українців вояками Армії Крайової. У постанові використано нічим не обґрунтовану цифру – 100 тисяч польських жертв, що також є політичною спекуляцією пам'яттю про людей, які загинули в конфлікті», йдеться в заяві.

Депутати наголошують, що застосовувати термін «геноцид» неприйнятно, оскільки у світовій історії немає жодного випадку геноциду, організованого недержавою.

«Якщо застосовувати підходи польських політиків до знищення українських сіл Сагринь, Павлокома, Верховини та десятків, якщо не сотень, інших, то також зможемо їх кваліфікувати як «етнічні чистки з ознаками геноциду»… Застосування терміна «геноцид» є неприйнятним і з політичного погляду, адже заперечує дотеперішні приязні відносини між Україною та Польщею, є маніпулюванням пам'яттю про минуле, породжує нові конфлікти», – додають депутати.

У заяві зазначено також, що в останні роки було багато зроблено для налагодження добросусідських взаємин між українським і польським народами.

«Зокрема, Львівська міська рада одностайно ухвалила рішення про передачу Польського дому… У Львові відкрито пам'ятник інтелігенції, яку німецькі нацисти знищили 1941 року. Проте рішення польського Сенату не сприяє нашим добросусідським взаєминам, фактично перекреслюючи спроби примирення у складних питаннях історичного минулого обох народів, де українці ніколи не виступали агресорами чи окупантами. Не може бути партнерства у міжнаціональних відносинах, якщо заперечується право іншого народу мати власну національну гідність, незалежність та право на боротьбу з окупантами», – наголошують депутати Львова.

Нагадаємо, 20 червня Сенат Польщі ухвалив заяву з приводу 70-річчя Волинської трагедії, в якій трагічні події 1943-го назвав «етнічною чисткою з ознаками геноциду». Водночас у Сенаті відзначили й ту роботу, яку провела Україна й Польща для осмислення складних сторінок історії. Львівська облрада назвала рішення Польського Сенату таким, що перекреслює спроби примирення між Польщею та Україною.

Як повідомляв ZAXID.NET, проект ухвали польського Сейму щодо засудження операції "Вісла" викликав хвилю протестів у польському суспільстві, зокрема в Інтернеті.

А УГКЦ засудила Волинську трагедію та закликала народи до примирення.