«Касетний скандал» у Польщі загрожує серйозними наслідками. Оприлюднена тижневиком Wprost розмова польських посадовців високого рангу фактично вже призвела до кризи уряду.
Опозиція отримала зайвий привід щоб заявити про необхідність позачергових виборів. Проте чинний прем’єр Дональд Туск поки що відкидає варіант відставки.
На розшифрованих записах, які потрапили на шпальти видання, виявилися розмови, зокрема, міністра внутрішніх справ Бартоломея Сєнкєвіча (Bartłomiej Sienkiewicz) та голови Національного банку Марека Белки (Marek Belka). Запис зроблено у VIP-залі варшавського ресторану Sowa & Przyjaciele.
Фігуранти ведуть мову на досить пікантні політичні теми, зокрема про оте, яким чином Нацбанк міг би допомогти правлячій "Громадянській платформі" виграти наступні вибори. А варто зазначити, що партія, яка нині перебуває при владі з кожним днем і так втрачала популярність серед виборців, поступаючись своїм головним конкурентам – консерваторам з партії "Право і Справедливість".
Тижневик Wprost у своїх політичних симпатіях близький саме до консерваторів, тому й не виникло ні в кого здивування, що ці записи з’явилися саме на його шпальтах. Головний редактор видання Сильвестр Латковський стверджує, що плівки отримав від одного бізнесмена, котрий побажав зберегти анонімність. Wprost обіцяє оприлюднити й наступні записи, надані своїм інформатором
Зрозуміло, що весь скандал грає на руку ПіСу, котрий намагається за його допомогою завдати смертельного удару своїм політичним конкурентам. Утім, експерти починають піднімати інше питання: а чи не причетна до скандалу третя сторона, причому з-за меж польських кордонів? Чи не тому саме зараз з’явилися ці плівки, коли в Україні розпалюється військове протистояння, інспіроване Росією? Чи не проглядається тут спроба Москви вибити Польщу з обойми «антикремлівської коаліції»?
Поки що прямих доказів того, що російській спецслужби причетні до «касетного скандалу» не виявлено. Можна говорити лише про опосередковані докази й апелювати до принципу cui prodest.
Колишній керівник польської військової інформаційної служби генерал Марек Дукачевський (Marek Dukaczewski) у інтерв’ю газеті Polska The Times, зокрема припускає, що за скандалом стоїть російська розвідка, яка хоче впливати на польські політичні еліти. Він так характеризує російських спец службовців: «Пам’ятаймо про те, що маємо справу з розвідкою, яка професійна, володіє величезними обсягами інформації, а події в Україні, анексія Криму й застосування нових, дотепер не використовуваних методів зі сфери інформаційної війни показали, що ці служби й справді багато чого можуть зробити».
Тим часом журналісти газети Rzeczpospolitą виявили ще одну непряму причетність Росії до «касетного скандалу». З’ясувалося, що фірма Роберта Сови «Studio Kulinarne Roberta Sowy», якому належить згаданий ресторан Sowa & Przyjaciele зареєстрована в будинку, який є власністю посольства РФ у Варшаві.
«Будинок на вулиці Собєського, 100 дійсно перебуває у власності Російської Федерації», – визнає аташе російського посольства Валерія Першинська.
Цю ж інформацію підтверджує і польське МЗС. «Будинок призначений для дипломатичних цілей і слугує помешканням для співробітників Посольства Російської Федерації, проте зараз російська сторона не використовує цього об’єкту згідно з його дипломатичним призначенням», – так відповіло Міністерства на запит газети Rzeczpospolitą.
А що це означає практично? «Якщо фірма Сови дійсно має свій офіс у будинку, який належить російському посольству, то, якби польським податківцям чи іншим компетентним органом забаглося б його перевірити, то дозвіл на входження до приміщення довелося б брати у російського дипломатичного відомства», – пояснює речник Міністерства фінансів Польщі В’єслав Дрождж.
Проте сам Роберт Сова спростовує «російський слід» у своїй бізнесовій діяльності й скидає все на неуважність польських чиновників.
«Два роки тому я придбав апартаменти за адресою вул. Собєського 100а, кв. 40. Але під час оформлення документів літера «а» помилково зникла», – пояснив він журналістам.
Хоча на доречне питання: чому ж цю помилку досі не вправлено, адже вона загрожує серйозними неприємностями у разі оскарження права власності – Сова відповів досить ухильно, мовляв зараз ця справа надто резонансна, занадто багато уваги до неї прикуто. «Зроблю це, щойно все заспокоїться», – запевнив він.
Тим часом польський прем’єр-міністр Дональд Туск продовжує працювати й стверджує, що через «касетний скандал» не подасть у відставку. «Я не маю наміру ставати заручником осіб, котрі займаються незаконним підслуховуванням», – зазначив він.
Водночас він виступив за якнайшвидше оприлюднення всіх записів нелегального прослуховування. «З державної точки зору такі матеріали є небезпечними тоді, коли ще не опубліковані, оскільки можуть стати предметом шантажу урядовців», – підкреслив Туск.