Поляки дедалі частіше беруть собі за дружин українок

Зростання кількості таких шлюбів фіксується щорічно з 2018 року

13:13, 15 липня 2019

У Польщі щороку зростає кількість шлюбів між польськими чоловіками та українськими жінками. Якщо в 2011 році таких шлюбів було зареєстровано 298, в 2016-му – 782, то в 2018-му році таких шлюбів було 1338. Крім того, в 2018 році українки в Польщі народили понад 2,1 тис. дітей.

Як повідомило видання Polski Dziennik, найбільше шлюбів між поляками та українками фіксується у Кракові, далі йдуть Варшава і Вроцлав.

Така ситуація пов’язана з тим, що на польському ринку праці присутність українців стала дуже помітною в останні роки. За даними Національного банку Польщі, у цій країні працює 1,2 мільйона українців. Також у Польщі різко зростає кількість студентів з України, пише Gazeta.pl.

Польські фахівці пояснюють таку ситуацію демографічним фактором. З їхніх слів, дедалі більше людей української національності приїжджають до Польщі, щоб довше залишатися в ній і створювати сім’ю, тоді як раніше багато українців обирали варіант попрацювати у Польщі кілька місяців, після чого повернутися в Україну.

При цьому серед загальної кількості польсько-українських шлюбів 80% укладено саме поляками та українками, решту 20% навпаки – між польками та українцями (в 2018 році було зареєстровано лише 259 таких шлюбів). Професор Володимир Піонтковський з кафедри соціології здоров'я та сім'ї Університету Марії Кюрі-Склодовської у Любліні пояснив це тим, що жінки, які приїжджають до іншої країни, частіше одружуються з її громадянами, на відміну від чоловіків. Як приклад, він навів польсько-німецькі або польсько-британські шлюби.

«У Німеччині 90% польсько-німецьких шлюбів – це німці з польськими жінками. В іншому напрямку це не працює і немає ознак того, що це зміниться - так само, як англійки не почали одружуватися з поляками, польські жінки не почнуть вступати в шлюб з українцями. Чоловіки, які одружуються, як правило, мають більш сильну економічну і цивілізаційну позицію, тоді як жінки, які одружуються, – мають більш слабке становище», – розповів Піонтковський.

Інша польська науковиця, доктор Аніта Бжозовська з Центру досліджень міграції додала, що між українцями й поляками є культурна й мовна близькість, а також багато спільного в ментальності і світогляді. Бжозовська також стверджує, що на сприйняття українок польськими чоловіками впливають стереотипи, які, зокрема, поширені у ЗМІ.

«Передбачається, що українські жінки є дбайливими і добре доглянутими. Дружина-українка завжди буде чудово виглядати, вона приготує хороший обід, берегтиме сімейне вогнище і професійно працюватиме. Ця картина української жінки домінує у ЗМІ та серіях. Якщо жінка з України з'являється в якомусь переказі, вона, як правило, дуже тепла і орієнтована на сім’ю, або працьовита і жіночна», – зазначила експертка.

У свою чергу професор Піонтковський зазначив, що ще одним чинником того, що поляки обирають українок, є той факт, що українки не такі емансиповані, як польки, і приймають їхнє домінування.

«Українки досі не так емансиповані, як польські жінки. Україна з погляду ролей чоловіків і жінок відстає від Польщі на декілька десятиліть. Жінка, яка приймає домінування чоловіка, не становить загрози його позиції, на відміну від жінки, яка живе в західному стилі й має часто більш високі прагнення, соціальний і матеріальний статус», – пояснив професор.

Польські соціологи провели дослідження серед польсько-українських пар і з’ясували, що деякі жінки з України відкрито заявляли, що не хочуть, аби їхні доньки виходили заміж за українців через нерівномірний розподіл домашніх обов’язків. При цьому вони хотіли б, щоб їхні сини будували відносини з українками. Українки вважають, що у такому разі в їхніх синів будуть лояльні партнерки, які піклуватимуться про них і про дім, будуть лояльними і швидко народять їм онуків.