Поляки взялися за реставрацію стінопису Костелу єзуїтів

15:35, 3 квітня 2012

Польські фахівці проводять фотограмметричну інвентаризацію стінопису Костелу єзуїтів у Львові. «Стінопис буде сфотографовано, опрацьовано на комп’ютері і це дасть змогу почати реставраційні роботи. Це унікальна документація, немає іншої такої точної. Це перший етап нашої роботи», – розповів 3 квітня на брифінгу представник Міністерства культури та національної спадщини Польщі Міхал Міхалскі.

«Костел єзуїтів – остання велика святиня Львова, яку відкрили після вивезення звідси бібліотечних книжкових фондів, відкривається для вірян і для реставраційних робіт. Дуже цікаво навіть просто зайти до такого костелу, який був замкнений впродовж 60 років, і побачити, що всередині. Ми приїхали на зустріч з українськими фахівцями, з нами приїхали фахівці Академії образотворчого мистецтва з Кракова, з Краківської гірничо-металургійної академії, з Ягелонського університету (Краків), які спільно з українським партнерами визначаться, як можна допомогти в оцінці інтер’єру цього чудового костелу, який дуже знищений», – розповів Міхал Міхалскі.

З його слів, також буде проведено консультації з настоятелем храму отцем Степаном Сусом щодо того, що можна зробити у костелі цього року, а також окреслити плани щодо робіт на наступні роки.

«Передусім експерти оглядають стінопис. Одним з найцінніших елементів Костелу єзуїтів є вся внутрішня малярська декорація. У першу чергу, потрібна фотограмметрична інвентаризація, яку хочемо провести цього року спільно з українською стороною», – сказав Міхал Міхалскі.

Щодо того, які кошти доведеться вкласти у відновлення стінопису, він зауважив, що наразі невідомо, мовляв це підрахують після фотограмметрії. «Тоді буде зрозуміло, чи треба робити тільки голосну наву чи й бічні… Дуже важливо, що це спільний проект Міністерства культури та національної спадщини Польщі і Малопольського воєводства, яке є партнером Львівщини».

Міхал Міхалскі також нагадав, що у межах співпраці Міністерства культури та національної спадщини Польщі та місцевої влади у Львові кілька тривають роботи з консервації пам’яток, що мають спільну українсько-польську історію.

Передусім це відновлення відомих надгробків на Личаківському кладовищі. Це гробівці відомих українців, поляків, німців, вірмен, які жили колись у Львові. Також спільна робота проходила в Вірменській церкві. Це два основні проекти: стінопис Яна Генріка Розена та дерев’яна Голгофа», – сказав Міхал Міхалскі.

Також, з його слів, є співпраця в реставраційних роботах у Латинській катедрі.

Довідка

Фотограмметрія – це визначення форм, розмірів і положення об'єктів по їх фотографічних зображеннях.