Удари ззаду, хук з правої, 5 червоних карток і низка скандальних коментарів опісля – протистояння «Шахтаря» і «Динамо» вкотре не обійшлося без нервових сутичок та непотрібних вирішувань стосунків на полі.
У день Великодня, коли більшість львів’ян залишилось святкувати вдома або ж вирушили родинами на забави до Шевченківською гаю, трибуни «Арени Львів» не вражали відвідуваністю. На українське дербі у Львові прийшло всього лиш 6,5 тис. глядачів, що стало антирекордом українського «ель класико» у домашніх поєдинках «Шахтаря» за останні 18 років.
Фото: ФК «Шахтар».
Причиною слабкої відвідуваності матчу «Динамо» - «Шахтар» стали не тільки Великодні свята. Кілька днів тому «Арена Львів» приймала півфінал Ліги Європи, який став найбільш відвідуваним для донецької команди за час проведення матчів у Львові. Також однією із причин слабкого інтересу вболівальників до матчу було те, що ця гра вже нічого не вирішувала у чемпіонаті – «Динамо» зуміло оформити чемпіонство ще у попередньому турі.
Попри це на матч проти «гірників» кияни виходили у своєму оптимальному складі у той час, коли «Шахтар», незважаючи на принциповість протистояння, вийшов на поле напіврезервним складом. З постійних гравців основи донецького клубу у стартовому складі «класичного» з’явилися лише Тарас Степаненко, Максим Малишев та Віктор Коваленко. Таким чином Мірча Луческу вирішив дати відпочити гравця основи, якій у четвер, 5 травня, доведеться грати другий півфінал Ліги Європи проти іспанської «Севільї».
Матч «Шахтар» - «Динамо» стартував із невеликої затримки: ультрас «гірників» задиміли львівський стадіон помаранчевими фаєрами. Того вечора донецькі фани прийшли на трибуни «Арени Львів» у білих сорочках і метеликах або галстуках, відзначаючи 80-річчя створення клубу.
Фото: Роман Породко.
З іншого боку «Арени Львів», голосно шумів фан-сектор київського «Динамо», який попри напівпорожні трибуни львівського стадіону, вражав кількістю столичних вболівальників. Підтримати киян до Львова приїхали понад тисячу ультрас «Динамо».
Перший тайм класичного протистояння на «Арені Львів» запам’ятався великою кількістю фолів та дрібних порушень. Динамівці не могли віднайти свою гру і не встигали за розвитком атак «гірників». Результат не забарився – на 33 хв зустрічі Едуардо вивів «Шахтар» уперед – 1:0.
Фото: ФК «Шахтар».
44-річний Федір приїхав зі сином на українське «ель класико» із Чернівців. Чоловік розповідає, що із трьох років вболіває «Динамо». Обоє – у клубній символіці столичного клубу. Однак гра киян на «Арені Львів» не тішить чернівчан. Федір із сумом жартує – певне динамівці занадто бурхливо святкували дочасне чемпіонство.
«Це невідповідальна гра. Титул чемпіона потрібно підтверджувати у кожному матчі, 90 хвилин у кожній грі, а не те, що тут – проснулись аж у другому таймі. Чому «Динамо» програє? Бо не має мотивації, у них вже є титул чемпіона України, то для чого їм напружуватись? Хоча це неповага до свого вболівальника», - додає Федір.
Тим часом нападник киян Дерліс Гонсалес пробиває з одинадцятиметрової позначки занадто високо. Вболівальники спльовують, мовляв, влучив би парагваєць, може нарешті почав би відпрацьовувати виплачені за нього мільйони. А вже за кілька хвилин невисокий Велінгтон Нем без проблем розібрався із набагато вищими за себе захисниками «Динамо» і подвоїв перевагу «гірників» - 2:0.
Фото: Роман Породко.
Центральні трибуни «Арени Львів», які ще рік тому впевнено підтримували «Динамо», цього року розділилися. Коли «Шахтар» забивав, то половина вболівальників щиро раділа, інша половина голосно проклинала. Те саме відбулося, коли на 78 хв Едуардо довів рахунок до розгромного – 3:0.
Що сталося потім - історія українського дербі не бачила раніше. Святкування голу «гірниками» переросло у масову бійку на полі. Усе почалося з того, що Тарас Степаненко підбіг до трибуни ультрас «Динамо» і поцілував емблему свого клубу.
Фото: ФК «Шахтар».
До капітана «гірників» підбіг Домагой Віда, який штовхнув його, а потім Андрій Ярмоленко копнув Тараса Степаненка і почалося справжнє побоїще. До футболістів на полі вибігли гравці із лави запасних – Олександр Кучер та Ярослав Ракицький, які накинулися на Андрія Ярмоленка. Також вибігли представники тренерського штабу «Шахтаря». Тим часом ультрас «Динамо» закидували стадіон запаленими фаєрами.
Розв’язка сутички була логічною – арбітр дав 5 червоних карток. Поле покинули винуватці інциденту Андрій Ярмоленко і Тарас Степаненко, а також Олександр Кучер, Ярослав Ракицький та Мірча Луческу.
Після завершення матчу коментарі суперників розділилися. Динамівці були переконані, що вчинок Тараса Степаненка перед трибунами столичних фанів – це була зумисна провокація. Мовляв, футболіст «Динамо» виправдано, хоча й жорстоко відстояв імідж клубу.
Щоправда, кияни злукавили. Менш, ніж чотири роки тому (вересень 2012 року), лідер «Динамо» Андрій Ярмоленко здійснив те саме на «Донбас Арені». Тоді дербі «Шахтар» - «Динамо» у Донецьку завершилось із рахунком 3:1 на користь «гірників». Зрівнявши рахунок після першого голу «Шахтаря», Андрій Ярмоленко підбіг до трибун «Донбас Арени», демонструючи емблему свого клубу, а Денис Гармаш показував непристойні жести вболівальникам із донецьких трибун. Однак тоді ніхто із київських футболістів не постраждав.
Те, що Тарас Степаненко став винуватцем інциденту, заявив опісля й Сергій Ребров. А Олександр Шовковський додав у коментарях після матчу, що хавбеку «гірників» не вартувало так провокувати столичних ультрас, адже тепер Тарас живе у Києві, а київські фанати можуть не пробачити йому такого вчинку. У свою чергу Євген Хачеріді заявив, що Андрій Ярмоленко вступився за імідж клубу.
На захист вчинку Андрія Ярмоленка став ведучий програми «Про футбол» на каналі «2+2» Ігор Циганик, який написав у Твіттері, що на його місці вчинив би так само, оскільки це була спланована провокація.
У свою чергу Тарас Степаненко поцілунок емблеми перед фан-сектором «Динамо» назвав звичним явищем під час дербі. Футболіст «гірників» не зрозумів, за що його видалили із поля і додав, що динамівці впродовж цілого матчу вели себе дуже грубо. Тарас Степаненко заявив, що його дружба із Андрієм Ярмоленком у збірній завершена. Адже під час попереднього матчу «Динамо» - «Шахтар» восени 2015-го між футболістами теж стався конфлікт. Тоді Ярмоленко і Степаненко обмінялися футболками, яку хавбек киян кинув і залишив на полі. Після цього футболісти зустрілись у збірній і змогли залагодити конфлікт. Чи вдасться гравцям це зараз – важко сказати.
Фінальним акордом того сумбурного вечора став ролик від гравців ФК «Шахтар», коли «гірники» під керівництвом Даріо Срни із непристойними словами переспівали гімн «Динамо».
Опісля у багатьох вболівальників виникло запитання – а чи вартувало це того? Невже вчинок Тараса Степаненка, який безсумнівно розгнівав ультрас «Динамо», заслуговував такої гострої реакції з боку Андрія Ярмоленка? Чи потрібно було Тарасу Степаненку, враховуючи принциповість матчу, провокувати динамівців? Хоча хизування емблемою та удар ногою – це дії, які не надаються до адекватного порівняння. Однак сама ситуація чудово відзеркалює рівень як українського футболу, так і його найбільш успішних представників - у діях, реакціях, словах і навіть, як виявилось, піснях.
***
На запитання журналістів, як помирити гравців збірної України, які влаштували масову бійку, голкіпер «Динамо» Олександр Шовковський не знайшов слів. «Відверто скажу, я не знаю, що їм варто зробити у цій ситуації»,- прокоментував Шовковський.
А вжке за три тижні українська команда розпочне тренувальний збір перед Євро-2016. Варто зазначити, що у сутичці найбільш активними були саме гравці збірної України – Ярмоленко, Степаненко, Кучер, Ракицький, Рибалка, Гармаш. Усім їм доведеться разом боротися за вихід з групи збірної України під час Євро-2016, їм доведеться забути клубні клятви та особисті образи і стати однією командою. Однак чи вдасться футболістам переступити через себе після такого?
Гравці обох команд із Південної Америки після сутички. Фото: ФК «Шахтар».