Помер Блаженніший Любомир Гузар

Колишній глава УГКЦ помер на 85-му році життя після важкої недуги

19:29, 31 травня 2017

Глава Української греко-католицької церкви у 2005-2011 роках Блаженніший Любомир Гузар помер 31 травня. Інформацію про смерть 84-річного кардинала Любомира Гузара підтвердила прес-служба УГКЦ.

«31 травня 2017 року, о 18:30, на 85-му році життя, після важкої недуги, відійшов до вічності Блаженніший Любомир (Гузар), Архиєпископ-емерит УГКЦ», - сказано в офіційному повідомленні УГКЦ.

Яку заявив речник УГКЦ о. Ігор Яців у коментарі ТСН, дата прощання та похорону Любомира (Гузара) узгоджується через родину закордоном, бажання багатьох єпископів прибути на прощання та близькість свята Трійці.

Україна в жалобі. Онлайн-трансляція ZAXID.NET

***
Любомир Гузар народився 26 лютого 1933 року у Львові. У 1944 році сім'я змушена була покинути Україну. Спочатку жили в Австрії, потім переїхали до США.

У 1993 році повернувся в Україну, служив духівником у Львівській духовній семінарії Святого Духа.

У 1996 року владика Любомир призначений Єпископом-помічником Глави Української Греко-Католицької Церкви, у 2001 році ― Верховним Архиєпископом УГКЦ.

21 лютого 2001 року призначений Папою Іваном Павлом ІІ кардиналом Католицької Церкви.

З ініціативи владики Любомира у серпні 2005 року осідок Глави УГКЦ перенесли зі Львова до Києва.

В 2011 році за станом здоров’я пішов у відставку. Його наступником став Святослав Шевчук.

***

Блаженніший Любомир був одним із визнаних моральних авторитетів української нації. Упродовж свого життя займався активною громадською діяльністю. Зокрема він був одним із учасників Ініціативної групи «Першого грудня» та братчиком пластового куреня «Червона Калина».

Його телевізійні виступи збирали рекордні аудиторії, а висловлювання миттєво ставали афоризмами.

Свого часу кандидатуру Блаженнішого розглядали як одиного з можливих наступників Папи Римського Івана Павла ІІ (з-поміж 16 інших кандидатів). Найбільшою перешкодою до обрання називали східноєвропейське походження — кардинали могли не проголосувати за другого поспіль папу з цієї частини світу.

Згідно із даними даними дослідження, проведеного соціологічними службами Ukrainian Sociology Service та фонду Демократичні ініціативи, у 2008 році Любомиру Гузару довіряли 21,2% жителів України, серед яких були не тільки парафіяни УГКЦ — на той момент такими називали себе близько 9% населення країни.

У березні 2017 року Верховний архієпископ-емерит УГКЦ Любомир Гузар виступив на урочистому засіданні Верховної Ради з нагоди 100-річчя Української революції 1917-1921 років.

У своїй промові архієпископ згадав українських політиків початку минулого століття та звернувся до політиків сучасних, яких закликав бути справедливими до людей.

«Ми навчились, що політична діяльність – це одне з високих, жертвенних служінь», – заявив Любомир Гузар. Водночас він наголосив, що політики мають бути справедливими, аби задовольнити прагнення і потреби людей, котрі довірили їм свою долю, заради суспільного блага.

«Особа, якій народ довіряє свою долю, мусить дуже уважно своє покликання трактувати. Мусить людей бачити як божі сотворіння, як особистості, яким надано гідність і свободу», – наголосив він.