Один з найвидатніших фізиків-теоретиків, британський вчений Стівен Гокінґ помер у віці 76 років у себе вдома у Кембриджі (Велика Британія).
«Ми глибоко засмучені тим, що наш улюблений батько сьогодні помер. Він був великим науковцем і видатною людиною», – йдеться в заяві сім'ї Гокінґа, яку цитує BBC.
Професор, який хворів аміотрофічним склерозом, був майже повністю паралізований і говорив за допомогою синтезатора мовлення. Він вивчав походження Всесвіту, зокрема, теорію виникнення світу і теорію чорних дір.
Завдяки своїй книзі «Коротка історія часу» Гокінґ прославився на весь світ.
Стівен Гокінґ має 12 почесних ступенів, є членом Британського наукового Королівського товариства та Академії наук США. Його наукові заслуги відзначені безліччю премій і нагород.
У 2007 році фізик, який все життя мріяв випробувати стан невагомості, здійснив політ над Атлантикою на спеціально сконструйованому літаку. У 2009 році він планував відправитися в космос, проте політ не відбувся.
На початку 1960-х у Гокінґа помітили ознаки бічного аміотрофічного склерозу, які згодом призвели до паралічу. У 1963 році після діагностики лікарі вважали, що жити йому залишилися лічені роки, проте хвороба не настільки швидко прогресувала і тільки в кінці 1960-х вчений почав користуватися інвалідним візком.
У 1985 році Гокінґ захворів на запалення легенів. Після ряду операцій йому зробили трахеостомію і він втратив можливість говорити. Друзі-науковці подарували фізику синтезатор мови і встановили на кріслі-візку. Спочатку він керував ним вказівним пальцем на правій руці, проте потім невелика рухливість збереглася тільки в мімічному м'язі щоки, навпроти якої і закріпили датчик. Через датчик Гокінг керував комп'ютером і спілкувався з оточуючими.
У 2015 році вийшов британський фільм «The Theory of Everything» – історія про життя науковця, який зібрав безліч різних нагород, в тому числі й «Оскар».