Понад 48% українців виїжджають на заробітки в Росію

16:04, 16 грудня 2008

Основною причиною виїзду за кордон 6 із 10 українських мігрантів назвали низький рівень оплати за відповідну роботу в Україні. Про це свідчать результати дослідження "Зовнішня трудова міграція населення України", яке протягом 2008 року провів Держкомстат, Український центр соціальних реформ, за підтримки Фонду Арсенія Яценюка "Open Ukraine", Представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні та Представництва Міжнародного банку реконструкції та розвитку. Про це ZAXID.NET повідомили у фонді "Open Ukraine".

Близько половини (48,4%) від загальної кількості заробітчан перебували у Російській Федерації, та майже стільки ж - у країнах Європейського Союзу, переважно в Італії (13,4 %), Чехії (12,8%), Польщі (7,4%), Іспанії (3,9%) та Португалії (3 %). Під час цього дослідження було опитано понад 48 тис. осіб працездатного віку - представників 22 тис. домогосподарств усіх регіонів країни; оцінено масштаби, поширеність та географічну спрямованість потоків зовнішніх трудових міграцій, їхній соціально-демографічний склад, види діяльності, частоту, тривалість поїздок мігрантів тощо.

Основні результати дослідження узгоджуються з відповідною інформацією альтернативних джерел: опитуваннями голів сільських, селищних рад, самооцінкою населення, а також офіційними даними Євростату щодо кількості українських мігрантів у країнах Євросоюзу й оприлюдненими даними країн, що є основними реципієнтами робочої сили.

В Україні можна виділити два типи територій - з великим та малим тиском на ринок праці. До першого типу відносяться переважно західні області, які характеризуються поганою економічною ситуацією та обмеженими можливостями знайте гідне місце роботи, але й незначними демографічними проблемами, швидким відтворюванням населення, а тому зростанням в майбутньому пропозиції праці.

До другого типу відносяться східні області, де спостерігається краща економічна ситуація, в переважній більшості через розвинену промисловість, але низький рівень відтворювання населення та висока щільність розселення.

Нерівномірність розвитку регіонів стимулює міграцію. Однак існує кілька факторів, які обмежують внутрішню міграцію. По-перше, це висока вартість житла та проживання на новому місці. По-друге, проблема недостатності професійних знань, щоб працевлаштуватися на новому місці. По-третє, більша фінансова привабливість еміграції за кордон на фоні зближення ситуації на ринку праці в сусідніх областях. Відповідно, в країні спостерігається значне зростання зовнішньої міграції, особливо працездатного населення, що означає подальше погіршення ситуації на ринку праці та демографічної ситуації.