Львів’янки чимраз частіше наважуються народжувати за межами України. Обирають здебільшого сусідню Польщу. Ті, хто уже побували у тамтешніх клініках, стверджують, що почувалися комфортніше. І хоч плата за послуги вища, ніж в українських лікарнях, проте виключно офіційна.
Львівське подружжя Світлани та Дмитра свої другі пологи, як і попередні, планувало у Львові. Але за тиждень перед народженням за порадою друзів пара вирішила поїхати до приватної клініки у польському Жешуві.
«Звичайно, у Львові є дуже хороші спеціалісти, лікарі – безперечно. Але умови, якість самих послуг в лікарнях, умови, в яких ти перебуваєш, звичайно, це не до порівняння. Тут навіть обстановка: ти не відчуваєш, що ти в лікарні, ти не відчуваєш страху, не відчуваєш запаху ліків. І ти себе відчуваєш, як в якомусь комфортному готелі», – поділилася враженнями Світлана.
За свій комфорт до каси клініки Світлана заплатила близько п’яти тисяч злотих. У Львові, погоджується жінка, обійшлось би дешевше.
У кімнаті для пологів, розповіла львів’янка, з майбутньою мамою, як і в нас, може бути хтось із близьких. А от лікарі, зазвичай, у сусідньому приміщенні. З пацієнткою залишається лише акушерка.
«Практично пильнує і проводить пологи акушерка. Вона інформує лікаря про перебіг чи якісь складнощі, які можуть виникнути. Вона так само перебуває у кімнаті разом із жінкою та з кимось з її родини аж до самої появи дитинки. А вже потім дитину важать, маму оглядає лікар, а маля пеленають», – пояснила старша пологова сестра Юстина Дзедич.
Своїх немовлят, народжених у Польщі, батьки-українці мусять зареєструвати у консульстві України. Інакше повернутись додому з дитиною неможливо.
«Для того треба перекласти польською мовою свідоцтво про одруження, отримати витяг про реєстрацію народження, з тими документами поїхати до нашого консульства у Польщі і отримати два документи, з якими уже можна перетинати кордон. Усе це робиться за один день. Це зовсім нескладно», – запевнив чоловік Світлани Дмитро.
Загалом до приватної клініки у Жешуві упродовж року звернулося 12 тисяч пацієнтів. Окрім поляків, серед них є й мешканці Іспанії, США та навіть Китаю. Але чимраз частіше тут приймають і українців.
Коли для поляків більшість медичних послуг безкоштовна завдяки державному страхуванню, то українці у польських шпиталях платять за все. Щоправда, трапляються й винятки. Лікування фіброміоми на приладі, який клініка отримала за кошти Євросоюзу, поки що безкоштовне для усіх. Але черга на нього – уже на два роки наперед.
«Цього року у нас в шпиталі народжували понад сто пацієнток з України. Але також чимало було звернень до педіатрів і стоматологів. Маю надію, що українці приїздитимуть ще й до наших пластичних хірургів. Запрошуємо також і до відділення хірургії та урології, які у нас працюють», – зазначив директор спеціалізованого медичного шпиталю у Жешуві Януш Кідацкі.
Для пацієнтів, котрі лікуються у клініці Pro Familia діють спеціальні знижки у готелі Hilton Garden Inn. Поки дружини народжують, татусі можуть відпочити у готелі, підготувати всі необхідні документи для оформлення маляти, а також закупити подарунки та речі для дружини. Від готелю до клініки їздить безкоштовний трансфер, котрий довезе членів сім'ї до породіллі всього за п'ять хвилин.