Порада колегам із «Самопомочі» – хрестика не знімайте

15:59, 6 лютого 2017

Депутат обласної ради від партії «Самопоміч» Роман Кізима написав на сайті ZAXID.NET блог, у якому розповів історію одного голосування в стінах обласної ради. Оскільки у цій публікації він згадав мене, мушу відреагувати.

Отже, уже довший час на розгляді обласної ради перебувало звернення одного підприємства щодо продовження терміну дозволу видобувати на орендованій ним ділянці пісок. Приблизно рік тому, коли питання розглядалося вперше депутати не проголосували за нього. Наприкінці січня облрада вдруге повернулася до розгляду цього питання і проголосувала позитивно. Що змінилося за рік?

Насамперед те, що у лютому 2016 року було прийняте рішення №85 «Про затвердження Положення про порядок надання гірничих відводів на території Львівської області», яке регламентує розгляд подібних питань. І одне з головних положень, що визначає суть цього рішення полягає у тому, що визначальним аргументом при вирішенні питань надрокористування у Львівській області є позиція місцевих громад.

Цього не вимагає закон. Але в час децентралізації та зростання повноважень місцевих громад така позиція органу, що представляє спільні інтереси усіх громад області, є очевидною. Саме цим принципом користується Львівська обласна рада, коли розглядає питання про використання природних ресурсів. До речі, відповідно до рішення облради підставою для відмови в отриманні гірничого відводу може бути лише невідповідність поданих документів вимогам чинного законодавства та положенню облради.

Згаданий паном Кізимою випадок дійсно складний – спочатку облрада з політичних мотивів відмовила підприємству у праві продовжити його виробничу діяльність. Після цього підприємство повторно звернулося з проханням повернутися до розгляду питання. Дискусії – і на комісії, і на президії облради – тривали майже рік. Головним аргументом, на який посилались заявники – позиція місцевих громад. Зокрема, з приводу цього питання було позитивне рішення районної та сільської ради.

Мало того, на сесію спеціально приїхав голова сільради, щоб розказати депутатам, про те, що забезпечення життєдіяльності села залежить від роботи кар’єру. Саме його виступ, на мою думку, остаточно переконав депутатів. Очевидно, саме враховуючи усі ці обставини, голосували депутати облради. При чому рішення підтримали представники всіх фракцій, окрім «Самопомочі». Хоча, навіть автор блогу згадує про свою внутрішню дискусію з цього питання.

Фракція «Самопоміч» публічно обґрунтувала свою позицію. І цю позицію можна було б поважати, якби вона була послідовною. На жаль, це не так. Бо, наприклад, у Львівській міській раді, розглядаючи дуже подібні питання, де фігурують ті самі підприємства, «Самопоміч» займає протилежну позицію – активно захищає їх інтереси. І якщо у липні таке питання було підтримане більшістю фракцій міськради, то у грудні 2016 лише «Самопоміч» виступала лобістом позитивного рішення для цього підприємства. При цьому політичні аргументи антисамопомічівської опозиції у Львівській міськраді були аналогічні тим, які «Самопоміч» застосовує в облраді.

Відеозапис цього голосування можна переглянути тут (6:40:00 - 6:41:00)

Насамкінець, хочу використати формулу, яку в публічні дискусії в облраді запропонувала керівник фракції «Самопоміч»: «Або труси одягніть, або хрестик зніміть». Моя скромна порада: колеги із «Самопомочі» – хрестика не знімайте.