Порахувати все. Як підвести фінансові підсумки року?

Фінансова консультантка Олександра Грудзевич розповідає, на що, окрім подорожей і прочитаних книжок, звернути увагу у підсумках вашого року

13:29, 17 грудня 2021

Зі всіх сторін нас стимулюють підвести підсумки 2021 року і ставити цілі на новий рік. Більшість вже звикла підсумовувати те, що стосується роботи, саморозвитку, подорожей тощо напередодні нового року і дня народження. А що з фінансами? Чи потрібно в особистих фінансах також підводити підсумки? І якщо так, то що саме аналізувати і на що звертати увагу? Як зрозуміти, чого хочу, без загального «хочу мільйон»?

Фінансові підсумки року потрібні однозначно. Гроші – це те, що любить чіткість і обрахунок. Особливо обрахунок. І фінансові підсумки – це підрахунок, що допоможе нам:

  • зафіксувати те, що є зараз, навіть якщо не подобається;
  • реально побачити поточну ситуацію (особливо якщо раніше ви не вели фінансовий звіт і не підводили підсумки);
  • побачити свій прогрес і ті пункти, де можна з насолодою поставити галочку «Зроблено» або «Перевиконано».

Що саме підсумовувати?

Перший рівень – мої доходи, витрати, кредити і/або заощадження. Чи мене влаштовує мій рівень доходів? Витрати більші чи менші за доходи? Чи з'явились у мене за цей рік заощадження і на скільки вони зросли?

Якщо у вас є заборгованість за кредитами, то чи зменшилась вона? Проаналізуйте, яку суму ви витратили на сплату відсотків за кредитами, особливо якщо це споживчі кредити чи мікрокредити.

Якщо на початку року ви ставили собі ціль досягнути певної суми заощаджень, то на скільки відсотків вона виконана чи перевиконана? Цікавий ефект спостерігаю в клієнтів, коли вони підсумовують не тільки свої витрати за рік, а й доходи, і нарешті усвідомлюють їх величину.

Другий рівень – майно, яким володію. Тут варто одразу розділити майно на дві категорії: активи та пасиви.

Пасиви – це майно, яким ми користуємось і яке збільшує наші витрати. Наприклад, квартира, в якій живемо – це пасив, а витрати на неї – це комунальні платежі, побутова хімія для прибирання, кошти на облаштування чи ремонт.

Активи – це майно, що працює на нас і приносить пасивний дохід разово або регулярно (раз в місяць, раз в квартал тощо). Квартира, яку ви здаєте в оренду, є активом, а орендні платежі – пасивним доходом. До активів також записуємо депозити, вкладення в бізнес чи криптовалюту, акції чи позики іншим під відсотки.

Розподіляючи таким чином своє майно, ви бачите, чому надаєте перевагу. Якщо за рік у вас зросли тільки пасиви, це означає, що ви покращили комфорт життя, але не приділили увагу зростанню капіталу, що забезпечить фінансову свободу. Це не катастрофа, але сигнал, що можна подивитись і в сторону активів. Якщо всі заощадження скеровані на зростання активів, а дуже хочеться кращих умов життя – це, насправді, теж перекос.

Ну от, здається, у вас вже є підсумок року. Можна похвалити себе за пророблену роботу і йти думати, як святкувати Новий рік. Але я б не поспішала. Коли пропишите ці цифри, запитайте себе:

  • Чи влаштовують вони мене?
  • Чи може бути мій дохід/заощадження більшими?
  • Чи хочу мати більше пасивів і активів? Яких саме і в яких розмірах?
  • Що я можу зробити зараз, з наявними ресурсами?

А після відповідей на ці питання можна ставити цілі – на які цифри ви хочете вийти за наступний рік за всіма параметрами. У процесі знову запитайте себе:

  • на який рівень доходів я хочу вийти за рік і що я можу робити вже зараз для їх збільшення?
  • чи можу я оптимізувати свої витрати або зробити їх більш усвідомленими? Що мені в цьому допоможе?
  • якщо у вас є кредити, то яка сума заборгованості за ними має бути через рік? А, можливо, ви повністю погасите всі кредити і почнете жити в «плюсі»?
  • який відсоток заощаджень в середньому ви хочете мати в 2022 році – 5-10-20% від суми доходів?
  • якщо ви накопичуєте кошти на великі покупки, то яка сума має бути зібрана на кінець року? А, можливо, це майно має вже зявитись у записах і придбане? (якщо ідеться про нерухомість чи авто).

Також подумайте, з яким фінансовим інструментом хочете почати працювати в 2022 році і яка сума для вас цільова на кінець року. Можливо, це депозит і ціль – сформувати фінансову подушку безпеки. Для когось ціль буде «розібратись з ОВДП» і вкласти в них 60000 грн. А ще хтось захоче відкрити рахунок в іноземного брокера і почати інвестувати за кордон, що, до речі, потребує не так вже і багато заощаджень. Тож – фінансових успіхів!