Президент України Петро Порошенко підписав Закон України № 1734-VIII «Про споживче кредитування», яким визначаються загальні правові та організаційні засади споживчого кредитування в Україні, регулюються відносини між кредитодавцями, кредитними посередниками та споживачами під час надання послуг споживчого кредитування. Про це у четвер, 8 грудня, повідомила прес-служба глави держави.
Як зазначається, законопроект спрямований на врегулювання споживчого кредитування та передбачає нові норми, відповідно до яких кредитодавець зобов'язаний оцінювати кредитоспроможність споживача, а споживач буде проінформований про реальну (а не номінальну) відсоткову ставку, починаючи від реклами кредиту і закінчуючи укладанням договору.
Автори законопроекту запропонували заборонити рекламу нульових процентних кредитів та кредитів без документального підтвердження фінансового стану позичальника. Також пропонується законодавчо закріпити обов'язок банку або іншої фінансової установи проводити оцінку кредитоспроможності позичальника; врегулювати діяльність кредитних посередників; а також змінити черговість погашення вимог за договором про споживчий кредит: у першу чергу, буде виплачуватися сума простроченого боргу, у другу - поточні платежі «тіла кредиту» і відсотки, в третю - суми штрафних санкцій (за чинною редакцією Цивільного кодексу України основна сума боргу (тіло кредиту) сплачується у третю чергу, а штрафні санкції в другу).
Проект закону має на меті врегулювати питання надання додаткових і супутніх послуг з договорів споживчого кредитування.
Слід відзначити, що закон розробили також для виконання зобов'язань Угоди про асоціацію з ЄС, зокрема Директиви ЄС 2008/48 щодо імплементації норм законодавства ЄС про споживче кредитування. Верховна Рада ухвалила його 15 листопада.
Нагадаємо, 19 листопада в Україні набув чинності закон про захист ошуканих вкладників, який, зокрема, дозволить повернути кошти вкладникам банку «Михайлівський».