Президент України Петро Порошенко підписав Указ про призначеннясуддів нового Верховного суду України. Документ зачитав на урочистій церемонії прийняття присяги суддів ВСУ заступник голови Адміністрації президента Олексій Філатов у суботу, 11 листопада, повідомив «Укрінформ».
При цьому агентство «Українські новини» з посиланням на свої джерела повідомило, що попри те, що Вища рада правосуддя внесла подання на 114 суддів, президент призначив з них 113 і не призначив Сергія Слинька, який залишив у силі вирок теперішньому генпрокурору Юрієві Луценку.
«При цьому в законодавстві не зазначене право президента призначати суддю, кандидатуру якого схвалила Вища рада правосуддя», – зазначило агентство.
Агентство нагадало, що в 2013 році суддя Слинько у складі колегії Вищого спецсуду відхилив касацію Юрія Луценка і залишив у силі вирок до 4 років в'язниці екс-міністру внутрішніх справ, винесений Печерським районним судом Києва. При цьому інший суддя цієї колегії, В'ячеслав Наставний, був призначений суддею нового Верховного Суду.
Пізніше агенція «Інтерфакс-Україна» з посиланням на свої джерела, наближені до Верховного суду, повідомила, що Слинько сам попросив президента відтермінувати його призначення, щоб «уникнути будь-яких сумнівів щодо його кандидатури».
Слинько ініціював перевірку законності його дій як судді у кримінальній справі, що має суспільний резонанс, про звільнення з-під варти особи в 2003 році.
Як зазначило агентство, йдеться про участь Слинька в судовому процесі над генералом Олексієм Пукачем, засудженим за вбивство журналіста Георгія Гонгадзе.
Як зазначив президент, новий Верховний суд вперше сформований на основі конкурсу — безпрецедентного та унікального, відкритого і прозорого.
«Кожен четвертий суддя оновленого Верховного суду — адвокат чи науковець. Вони матимуть шанс побудувати нову систему правосуддя, керуючись українськими законами та європейськими стандартами й цінностями», – заявив він.
На черзі, за словами Порошенка, ухвалення ще низки законів про зміни в системі правосуддя: закону про антикорупційний суд, про адвокатуру, про правову освіту тощо. «Ми відкриваємо нову сторінку в історії правосуддя в Україні!» – наголосив він.
При цьому текст указу на сайті президента наразі відсутній.
Як відомо, Вища рада правосуддя протягом 14-25 вересня 2017 року розглянула 120 матеріалів щодо внесення подання президентові про призначення на посади суддів Касаційного господарського, Касаційного адміністративного, Касаційного кримінального, Касаційного цивільного судів у складі Верховного суду.
29 вересня 2017 року Вища рада правосуддя ухвалила внести подання президентові про призначення 111 кандидатів на посади суддів касаційних судів у складі Верховного суду. Водночас ВРП відклала розгляд матеріалів щодо семи кандидатів на посади суддів Верховного суду. Причинами цього стали нерозглянуті дисциплінарні провадження стосовно діючих суддів; наявність дисциплінарних скарг, які потребують перевірки до вирішення питання призначення кандидатів на посади; надходження звернень щодо кандидата, які потребували додаткового вивчення.