Португальські дракони перехитрили «Шахтар»

Перший в історії матч Ліги чемпіонів на «Арені Львів» завершився драматичною нічиєю

09:19, 1 жовтня 2014

Донецький «Шахтар» втримав безпрограшну серію на стадіоні «Арена Львів», зігравши у першому домашньому матчі Ліги чемпіонів із нічийним рахунком 2:2. Хоча у вчорашній зустрічі для підопічних Мірча Луческу нічия стала рівносильною програшу, адже до останніх хвилин поєдинку «гірники» вели з рахунком 2:0.

«Шахтар» - це Україна

Якби ще півроку тому гравцям «Шахтаря» сказали, що на їх домашніх матчах у Лізі чемпіонів скандуватимуть «Слава Україні! Героям слава! », скакатимуть, щоб не бути москалями, і запоєм виконуватимуть хіт про Путіна - такого прогнозиста відправили щонайшвидше перевіритися у лікаря. Якби ще півроку тому львів'янам сказали, що восени переповнена «Арена Львів» скандуватиме «Шахтар! Шахтар! » і зриватиме горлянки за клуб Рината Ахметова, львів'яни лише б розсміялися у відповідь. Сьогодні ж ці нереальні «якби» із паралельних, здавалося б, площин стали дійсністю, в якій політичні та ментальні розбіжності тьмяніють перед його величністю «Футболом». Саме за цим прийшов 30-тисячний натовп вболівальників на «Арену Львів», саме тому «Шахтар» залишився грати у Львові.

Від матчу до матчу «гірники» все впевненіше почуваються на «Арені Львів». Адміністрація клубу зробила усе можливе, аби і гравці, і гості почувалися на львівському стадіоні комфортно й аби нічого не нагадувало про події, які привели «Шахтар» до Львова, а в приміщенні стадіону вже відкрили перший фан-шоп.

Також період «притирання» між донецьким клубом та львівським вболівальником перейшов на якісну нову фазу - це вперше львів'яни підтримували донецький «Шахтар» в єврокубковому матчі на живо, а не по телевізору, це вперше Львів приймав гру Ліги чемпіонів, це вперше галичани завмирали і видихали, коли забивав або пропускав «Шахтар». Хоча символіка, яку принесли з собою на стадіон вболівальники, свідчила про те, що «Шахтар» підтримують як українську команду, а не як донецький клуб, адже синьо-жовтого було в рази більше, ніж помаранчево-чорного.

Львівський вболівальник прийшов на стадіон також за непересічним футбольним видовищем, якого чекати від рідних «Карпат» вже давно не доводиться. Й підопічні Мірча Луческу не підвели львів'ян та усіх прихильників клубу - матч «Шахтар»- «Порту» виявився багатим на гострі моменти та відчайдушну боротьбу. Уже з перших хвилин гравці обох команд задали шалений темп гри, який не збавляли до останніх хвилин зустрічі.

Стадіон «Арена Львів» вперше розривало від багатотисячного крику «Шахтар! Шахтар!». Вболівальники різко оживлялися, коли «гірники» рвалися в атаку й освистували гостей, коли ті атакували ворота «Шахтаря». Тим часом на полі підопічні Мірча Луческу намагалися переграти португальських «драконів», які хоча й не приїхали до Львова у статусі чемпіонів, однак показували висококласну гру і непересічний характер.

Як «дракони» відродилися з попелу

Переломним у грі міг стати пенальті, який присудили «Шахтарю» за фол Олександра Кучера. За 10 хвилин до закінчення першого тайму «гірники» мали стовідсотковий шанс пропустити перший гол, однак голкіпер Андрій П'ятов неймовірним чином прочитав траєкторію удару португальця і відбити пенальті. На перерву команди пішли із сухим рахунком на табло.

Пізніше головний наставник португальців Хулен Лопетегі розповів, що використав перерву для мотивації гравців. Тренер впродовж усього матчу не стримував гарячих емоцій і зізнався, що між таймами трохи накричав на своїх підопічних, адже «Порту» приїхав до Львова лише за перемогою.

Спрацювало це чи ні - судити важко, бо у перші хвилини після перерви вдалося забити саме господарям поля - на 52 хвилині голом відзначився Алекс Тейшейра. Однак пропущений м'яч не зумів охолодити запалу португальців, які раз за разом намагалися взяти приступом ворота Андрія П'ятова. Варто зазначити, що голкіпер «гірників» у цьому матчі неодноразово рятував команду, демонструючи справжню майстерність у виконанні сейвів.

Ближче до завершення матчу вболівальники вже готувалися святкувати перемогу. Більше того, на 85 хвилині перевагу «Шахтаря» подвоїв Луїс Андріано. Здавалося б, «гірникам» варто стати «автобусом» перед власними воротами і не пропустити до свого штрафного жодного португальця. Однак гаряча бразильська кров вимагала трімфу і «Шахтар» попри перевагу у рахунку рвався в бій, де наштовхнувся на контранаступ. За хвилину до завершення основного часу «гірники» заробили вже другий у цьому матчі пенальті, з яким безпомилково впорався капітан «Порту» Джексон Мартінес. Ще за кілька хвилин лідер португальців подвоїв рахунок, чим неймовірно потішив увесь склад рідного клубу і нечисленних вболівальників із Португалії, які прибули до Львова.

Такого розвитку подій не очікував ніхто: вести 2:0 і втратити усе за кілька хвилин до фінального свистка? Багатоголоса «Арена Львів» на кілька секунд втратила голос, аби потім загорланити колективним розчаруванням. З таким ударом не вдалося справитися й зазвичай незворушному Мірчі Луческу. Пізніше головний тренер «гірників» не захотів спілкуватися із журналістами і вже після другого запитання покинув післяматчеву прес-конференцію.

Фаєри, УЄФА, Росія

Тим часом на трибунах «Арени Львів» вболівальники вивісили банер із написом «UEFA: we care about Russia».

Під час матчу стюарди, а також охорона стадіону намагалися кілька разів зняти цей банер, на якому слово UEFA розмалювали кольорами прапору Росії. Після цього банер перекочував із центрального сектору на сектор вболівальників донецького «Шахтаря», де він провисів до закінчення зустрічі.

Як пізніше прокоментував лідер львівських вболівальників Тарас Павлів, ця ініціатива належить багатьом ультрас-формуванням України через пасивну політику УЄФА щодо численних порушень Росією статутів УЄФА та ФІФА.

Ще один інцидент, який ледве не став причиною зупинки матчу, відбувся на останніх хвилинах зустрічі, коли із фан-сектору викинули запалений фаєр на поле. Арбітр не зупинив гру, а захисник донеччан Олександр Кучер холоднокровно взяв запалений фаєр у руки і відніс за периметр поля. Цікаво, що після цього увесь львівський стадіон почав скандувати «Ганьба!»  винуватцю інциденту.

Без перемоги, але з цілим оберемком емоцій львівські вболівальники покидали «Арену Львів», на якій сьогодні вперше звучав знаменитий гімн Ліги чемпіонів. Усього лиш за місяць головний стадіон Львова знову кричатиме «Шахтар! Шахтар! », адже вже 5 листопада «гірники» прийматимуть білоруський БАТЕ.