Послали на 3G

Мобільні оператори не хочуть купувати ліцензії на 3G по ₴1,5 млрд

20:59, 28 липня 2014

Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (НКРЗІ) опублікувала на своєму сайті проект умов аукціону на продаж ліцензій 3G, а також приблизні розрахунки її вартості. За попередніми даними, НКРЗІ планує отримати за одну ліцензію не менше ₴1,5 млрд. Мобільні оператори вже заявили, що за таких умов не певні, що взагалі підуть на такий аукціон.

Як рахували вартість ліцензії

Загальна вартість ліцензії складатиметься з двох частин. Перша – це оплата за конверсію частот. Як відомо, нині частоти, необхідні для 3G, зайняті військовим спецзв'язком. Міноборони вимагає на конверсію загалом ₴2 млрд. Враховуючи, що продати планують три ліцензії, то кожен мобільний оператор, який переможе в аукціоні, має заплатити за конверсію ₴667 тис.

А по-друге, це вартість самої ліцензії. У комісії попередньо підрахували, що безпосередньо ліцензія обійдеться оператору за ціною від $87,75 млн до $141,45 млн. Дану ціну консультанти НКРЗІ вирахували, виходячи з ціни за 1МГц на одну людину в різних країнах. Наприклад, у Молдові цей показник становить $0,09, Латвії -$0,1, Туреччині - $0,13, Румунії - $0,16, Польщі - $0,21, Португалії – $0,24, Греції – $0,34. 

В Україні ж вирішили скористатись досвідом Туреччини та Польщі: мінімальна планка, як у Туреччині - $0,13, а максимальна – $0,21, як у Польщі. Якщо ці показники помножити на кількість населення України та термін дії ліцензії (15 років), то отримаємо вартість ліцензії від $87,75 млн до $141,45 млн.

Таким чином, сумарна вартість ліцензії для одного оператора перевищить ₴1,5 млрд. 

Аукціон «з голосу» 

Як повідомляє AIN, три ліцензії, виставлені на продаж, матимуть термін дії 15 років. Оператор, який отримає ліцензію, зобов'язується забезпечити 3G-зв'язком усі населені пункти, які мають більше 10 тис. мешканців, та охоплення 95% населення країни. 

Сам аукціон проводитиметься «з голосу». Після того, як комісія розкриє конверти з пропозиціями від учасників торгів, то максимальна запропонована ціна буде стартовою на аукціоні. Учасники у даних пропозиціях не можуть вказати суму, меншу за визначену мінімальну. Крок аукціону – 5% від початкової ціни. 

Якщо на торги прийде лише один учасник, то він отримає ліцензію за тією сумою, яка вказана у його пропозиції. 

«Під питанням, чи братимемо участь у конкурсі»

Попередньо про бажання брати участь в аукціоні НКРЗІ повідомили усі три найбільші мобільні оператори країни – «Київстар», «МТС Україна» і «Астеліт» (ТМ life :)). Також у конкурсі захотів брати участь «Укртелеком», у дочірньої компанії якого вже є діюча ліцензія на UMTS з 2005 року, а також CDMA-оператор «Інтертелеком». У проекті умов аукціону наразі міститься вимога недопущення до участі компаній, які вже перемогли  у тендері на частоти для ІМТ-2000 (UMTS) в діапазоні 2ГГц. Якщо такі умови будуть прийняті, то «Укртелеком» можуть не допустити до аукціону. 

Раніше мобільні оператори заявляли, що готові купувати ліцензії за ціною до ₴1 млрд. А от нова цифра у ₴1,5 млрд - зависока не лише для компаній, а і для кінцевого споживача – абонентів.

«Вартість ліцензії необхідно визначати, виходячи із потреб ринку, а не необхідності наповнити державний бюджет, - сказала голова правління Інтернет асоціації України Тетяна Попова на засіданні комісії НКРЗІ 24 липня. - Такий підхід збільшить інвестиції у сферу телекомунікацій. Крім того, наразі відсутнє обґрунтування заходів конверсії в ₴2 млрд».

У «Київстарі» утримуються від різких коментарів. Стверджують, що загальна вартість ліцензії, включаючи вартість конверсії, не повинна перевищувати ₴1 млрд.

«Слід розуміти, що чим дорожча ліцензія та довший термін конверсії, тим менше інвестицій буде вкладено в розвиток мереж та послуг, і тим довше на ринок будуть надходити нові якісніші послуги зв'язку, тим менший позитивний ефект буде для економіки країни. Ми вважаємо запропоновану НКРЗІ вартість ліцензій завищеною і економічно необгрунтованою. Навіть самі автори розрахунків погодилися з тим, що це - не догма», - каже ZAXID.NET Андрій Осадчук, директор з регуляторно-правового забезпечення «Київстар».

На запитання, чи піде «Київстар» у разі затвердження стартової ціни в ₴1,5 млрд на аукціон, президент компанії Петро Чернишов написав ZAXID.NET: «Ми не коментуємо такі комерційні питання». 

Якщо все-таки НКРЗІ наполягатиме на ціні ліцензії в півтора мільярда гривень, то під питанням таки буде участь деяких операторів мобільного зв’язку в аукціоні. «Ми будемо виходити із своїх можливостей. Сьогодні ми несемо великі збитки через військові дії на сході країни. Ми маємо відновити роботу пошкодженої інфраструктури на звільнених територіях. А це додаткові незаплановані інвестиції, які торік ніхто не міг передбачити. Вартість ліцензії, включаючи витрати на конверсію, має знаходитись в межах ₴1 млрд, принаймні бути близькою до цієї цифри. Але якщо ціна на ліцензію буде занадто висока, це велике питання, чи зможемо ми брати участь у конкурсі», - сказав ZAXID.NET Олег Проживальський, директор з корпоративного управління та контролю «МТС Україна». 

Крім оплати ліцензії та конверсії, оператори мають витратити кошти на будівництво мереж. Ці всі фактори неминуче вплинуть на вартість послуги для абонентів. «Сьогодні населення біднішає, люди будуть не готові платити великі гроші за послуги, якими б сучасними та якісними вони не були», - каже Проживальський.

У «Астеліті» (life:) наразі говорять лише про відкритий і прозорий конкурс. «На наш погляд, не повинно бути часової прогалини у проведенні тендерів на ліцензії, бо це може створити умови для більш швидкого запуску технології одним з операторів. Тож, на нашу думку, для забезпечення рівних можливостей конкурси на три вільні смуги частот необхідно провести в один день», - надіслав відповідь ZAXID.NET директор з корпоративних регуляторних та юридичних відносин мобільного оператора life:) Дмитро Фурман.

Попри обіцянку прес-служби «Астеліту», відповідь на запитання щодо ціни ліцензії на момент публікації матеріалу редакції ZAXID.NET так і не надійшла.