Україна евакуювала з Афганістану не лише своїх громадян, але й жителів Афганістану та іноземців. Загалом було чотири евакуаційні списки, повідомив посол України в Таджикистані Василь Серватюк. Саме це посольство займалося питаннями евакуації, адже свого посольства в Афганістані Україна не має.
Як розповів Серватюк в інтерв’ю «Європейській правді», На евакуаційні рейси України з Афганістану люди потрапляли за чотирма списками, залежно від того, до якої категорії вони належать.
- Список №1 – це громадяни України і члени їхніх родин: батько, матір, дружина, малолітні діти.
- Список №2 – громадяни, які мають посвідку на постійне проживання в Україні і члени їхніх родин.
- Список №3 – це група ризику: громадяни Афганістану, які працювали в різних міжнародних організаціях і для життя та здоров’я яких може бути загроза.
- Список №4 – група афганців-християн, які звернулись за допомогою до українського посольства.
Водночас дипломат розповів, що багато з тих, хто потребував евакуації, навіть не мали документів для виїзду з Афганістану – наприклад, українського закордонного паспорта, посвідки на набуття громадянства України і посвідки на повернення в Україну.
За словами Серватюка, на основі цих списків Міністерство закордонних справ, залежно від можливості організувати рейс, формувало списки пасажирів на конкретний літак. Він також розповів, зараз евакуації з Кабула до України очікують трохи більше 200 людей.
«Ми вивчаємо можливість чергового евакуаційного рейсу за допомогою Збройних сил України. Другий варіант, який ми опрацьовуємо – це комерційні рейси», – зазначив він.
Разом з тим Серватюк визнав, що для проведення евакуації необхідно було домовлятися з представниками «Талібану», незважаючи на те, що Україна політично його не визнає.
«Ми розуміємо, що без певних контактів – офіційних, неофіційних, через посередників – здійснити вивезення громадян неможливо. Не відкрию вам таємниці, що коли мали вилітати наші 6 евакуаційних рейсів і до літака потрібно було пройти через три кільця охорони “Талібану” – з ними треба було домовлятися. Є група афгано-української дружби, які надавали нам допомогу, транспорт, вели перемовини з “Талібаном” – і людей пропускали», – розповів Василь Серватюк.