Постраждалі на Яворівському полігоні мають отримувати грошові компенсації та пільги

16:52, 4 травня 2023

І не лише на Яворівському. Днями Верховна Рада у першому читанні ухвалила законопроєкт №9110. Він розширює дію закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» на військових, які постраждали внаслідок російських атак по полігонах, військових частинах та навчальних центрах.

Система визначення зарплат, пільг та компенсацій щодо військових дуже складна, особливо під час війни. Природньо, що хочеться забезпечити найбільші виплати і всі можливі виплати чи статуси. Адже, як можна оцінити у фінансовому еквіваленті героїчні вчинки захисників та захисниць, вони роблять те, що не вимірюються грошима. Наприклад, скільки коштує відбити атаку вагнерів? Чи прикрити побратимів? Чи відпрацювати артою точно по противнику і зберегти сотні життів українських захисників? Чи збити літак, який планував скинути бомбу на дитячий садок? Хіба такі вчинки мають ціну?

Чи можна сказати, що поранення військового на полі бою коштує Х грн, а поранення військового інструктора на полігоні внаслідок ракетної атаки не коштує нічого? Точно ні, але, на жаль, така проблема існує.

Із 24 лютого 2022 року певна кількість мобілізованих українців отримали поранення внаслідок ударів ворога по 184-му навчальному центру Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, 169-му навчальному центру «Десна» імені князя Ярослава Мудрого та інших схожих локаціях по всій країні. На жаль, частина військових від цих ударів загинула. Однак, ні вони, ні їх сімʼї наразі не можуть претендувати на виплати та пільги як учасники бойових дій.

Ми з колегами написали і зареєстрували законопроєкт №9110 , який вирішує цю проблему. Верховна Рада підтримала його у першому читанні.

Кого стосується законопроєкт?

Військових, які отримали поранення чи загинули внаслідок російських атак по полігонах, військових частинах, навчальних центрах, та їх сімей.

Що він змінює?

Розширює дію положень закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» на згаданих вище осіб, зокрема, надає статус Захисників України з інвалідністю та члена сім’ї загиблого Захисника чи Захисниці України.

Чому це важливо?

Це дозволить забезпечити військовослужбовців та їх сімʼї соціальними гарантіями, зокрема, вони зможуть отримати безоплатну психологічну допомогу в Україні або, на період дії воєнного стану, за кордоном. Також сімʼя загиблого героя сім’я отримає одноразову грошову допомога у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, зараз це 2 млн грн. Крім цього, на таких військових будуть поширюватися ще 23 категорії пільг та соціальних гарантій з закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Попереду – голосування в цілому, але впевнений, що Верховна Рада прийме необхідне рішення якнайшвидше.