Ще під час Майдану суспільство заговорило про парламентські перевибори, адже навіть після переформатування коаліції приймати важливі рішення доволі складно. Тому однією з перших заяв новообраного президента Порошенка стала обіцянка провести перевибори до Ради ще в цьому році.
Однак чіткого плану, як це зробити найближчим часом поки що нема. 16 червня ввечері Петро Порошенко обговорював координацію дій з проведення дострокових виборів до ВР з головами парламентських фракцій. Утім наразі достеменно не відомо, який шлях буде обрано для реалізації цих планів – чи це буде прийняття постанови про саморозпуск і прохання до президента призначити вибори, чи розвал коаліції.
Як відомо, конституційними нормами для розпуску парламенту є відсутність коаліції впродовж 30 днів, неспроможність Ради призначити уряд за 60 днів і нездатність розпочати засідання ВР протягом 30 днів.
З усіх можливих варіантів найпростішим експерти називають розвал і не створення коаліції найближчим часом. У такому випадку Порошенко зможе розпустити парламент через 30 днів після розвалу коаліції. Ще 60 днів знадобиться на передвиборчу кампанію, тоді провести перевибори можна буде орієнтовно у жовтні.
Чого хочуть депутати
Водночас фракція УДАР запропонувала ухвалити постанову, в якій оголосити про саморозпуск Ради та звернутися до президента з пропозицією призначити дострокові вибори у визначені Конституцією строки.
УДАР очікує до ранку середи, що їхні колеги по парламенту підпишуть постанову про саморозпуск Верховної Ради, після чого документ буде зареєстрований і винесений на розгляд парламенту.
Віталій Ковальчук, Віталій Кличко і Петро Порошенко. Фото: Франко Times
«Перше - Верховна Рада постановляє заявити про саморозпуск, тобто, дострокове припинення повноважень Верховної Ради, друге - звернутися до президента України, з метою визначити дату проведення дострокових парламентських виборів відповідно до указу на підставах і строках, передбачених цією інституцією», - пояснив зміст постанови голова фракції УДАР Віталій Ковальчук.
Також УДАР пропонує внести зміни до виборчого законодавства, згідно з якими вибори до парламенту будуть проводитися за пропорційною системою і з відкритими списками.
Ковальчук заявив, що під згаданою постановою вже підписалися депутати з фракції «Свобода», яка також виступає за вибори на пропорційній основі за відкритими списками. Крім того, «Свобода» пропонує у новому законі про вибори передбачити скасування депутатської недоторканності, скорочення кількості депутатів до 300, процедуру відкликання громадою депутатів, встановити дату виборів.
Фракція ВО «Свобода». Фото: Радіо Свобода
Фракція «Батьківщини» теж начебто не проти перевиборів, однак вимагає першочергово і негайно ініціювати створення комісії по опрацюванню закону про вибори, оскільки жоден із трьох зареєстрованих законопроектів наразі не підтримується більшістю депутатів.
«Всі чудово розуміють, що ніяких виборів без нового закону не може існувати. Бо вибори за чинним законом призведуть до того, що частина округів не матиме своїх обранців», - заявив 5 червня голова фракції «Батьківщина» Сергій Соболєв. При цьому він наголосив, що «наразі у парламенті відбуваються політичні ігрища».
Що ж стосується фракцій опозиції, то Партія регіонів, КПУ і деякі мажоритарники не хочуть перевиборів, оскільки через втрату виборців у Криму і в східних регіонах їм загрожує непроходження у нову ВР.
Партія регіонів вважає, що для проведення перевиборів потрібно спершу ухвалити зміни до Конституції України.
«Не вирішивши питання внесення змін до Конституції, нелогічно говорити про перевибори - адже нам доведеться знову проводити перевибори після того, як будуть внесені зміни до Конституції», - заявив лідер фракції ПР Олександр Єфремов.
Олександр Єфремов з однопартійцями. Фото: DT.ua
Також регіонали стверджують, що навіть після розвалу коаліції, чисельним групам у ВР, які виникли внаслідок виходу понад сотні депутатів з фракції ПР, вдасться створити нову коаліцію, щоб врятувати Раду.
Найбільша депутатська група «Економічний розвиток» Анатолія Кінаха (до якої увійшли депутати, що покинули фракцію ПР у лютому цього року) заявила, що не підтримає ініціативу про саморозпуск парламенту.
«Згідно з Конституцією та законодавством України, немає такого поняття як саморозпуск Верховної Ради. Ми однозначно не будемо підтримувати, тому що це буде і нелегітимно... знизить ефективність української держави на даному етапі», - заявив Кінах, додавши,що він виступає за перезавантаження парламенту, але хіба що наприкінці цього року або на початку наступного, після врегулювання проблеми на Донбасі.
***
А тим часом на засіданні Ради у вівторок, 17 червня, народні депутати не підтримали пропозицію про включення у порядок денний трьох законопроектів про вибори до парламенту - це законопроекти №4906 (автор – колишній регіонал Юрій Мірошниченко), №4906-1 (автор – мажоритарник Микола Рудьковський), №4906-2 (автори – члени фракції «Свобода» Кошулинський, Сиротюк, Михальчишин).
Зазначимо, що майданівці у зверненні до депутатів вимагають прийняти закон про вибори, який передбачатиме обрання за відкритими списками, знижений прохідний бар’єр і гарантуватиме прозорість виборчих витрат кандидатів у депутати.
Єдині в історії України дострокові парламентські вибори відбулися у 2007 році внаслідок парламентської кризи. Тоді підставою для видання указу президента про розпуск ВР стала відсутність коаліції (як незаконно створеної, оскільки до коаліції ввійшли окремі депутати, а не цілі фракції) протягом одного місяця.