Повстання машинок

Як дитячі автомобільчики під Оперою перемогли львівську владу і поліцію

09:01, 18 червня 2016

Прокат дитячих машинок на проспекті Свободи у Львові працює не перший рік. За цей час від львів’ян і туристів можна було почути чимало нарікань на те, що машинки їздять фактично по ногах пішоходів. У грудні минулого року міська рада вирішила діяти радикально і заборонила будь-які атракціони на площі перед Оперним театром. Утім, минуло півроку, а машинки як їздили, так і їздять. 

ZAXID.NET спробував з’ясувати, чому міська влада і правоохоронці досі не змогли прибрати дитячі електромобілі з-під Львівської опери і виявив багато неочікуваних речей.

Невідомий прилад на чотирьох колесах

30 грудня 2015 року депутати ЛМР підтримали ухвалу, у якій заборонили «встановлення будь-яких видів атракціонної техніки (пересувні, надувні, механізовані, у тому числі дитячі електромобілі)» на площі перед львівською Оперою. 

Одразу після цього Галицька райадмністрація, поліція та «Муніципальна дружина» взялися впроваджувати ухвалу в дію й демонтували дві каруселі. Але дитячим електромобілям правоохоронці і чиновники ради дати не можуть

Як пояснив ZAXID.NET директор КП «Муніципальна дружина» Юрій Діль, муніципали не мають права на місці конфісковувати або штрафувати власників заборонених машинок. «Коли вони з’являються, ми складаємо протокол про штраф та подаємо на адмінкомісії при районних адміністраціях або при міських, сільських радах, залежно від того, де зареєстрований порушник», – каже Діль. 

За його словами, з початку 2016 року «Муніципальна дружина» склала на власників машинок шість протоколів, проте жодного штрафу з них досі не стягнули, адже адмінкомісії та виконавча служба не поспішають стягувати з підприємців штрафи.

«Це дивна ситуація, але ми не можемо на підприємців якось вплинути, адже у Кодексі про адмінправопорушення немає чіткої вказівки на те, що орган місцевого самоврядування може щось робити окрім припису про усунення правопорушення», – бідкається керівник «Муніципальної дружини».

Не можуть впоратись з підприємцями, які здають на прокат машинки, і поліцейські. Під час засідання інженерної комісії Львівської міськради, яка розглядала ситуацію з дитячими автомобілями біля Оперного театру, командир першої роти другого батальйону патрульної поліції Львова Михайло Калужний зазначив, що власники дитячих автомобілів знайшли, як обійти заборони міськради. 

За словами Калужного, вони орендують приміщення на проспекті Свободи і здають в оренду машинки в брамах будинків. Відтак, виходить, що під Оперу діти їдуть самі. Тож притягнути до відповідальності власників цих автомобілів за порушення ухвали міськради у поліції не можуть. Адже ухвала забороняє саме встановлення атракціонів біля Оперного, а не їхнє пересування. 

Разом з тим, начальниця юридичного управління Львівської міськради Гелена Пайонкевич наголошує, що ухвала міської ради про заборону атракціонів на площі біля Оперного театру чинна і обов’язкова для виконання. Проте міській раді не вдається довести, що машинки підпадають під дію цієї ухвали.

«В українському законодавстві є прогалина. Зазвичай атракціон – це споруда, для якої потрібні спорудження фундаменту і дозвіл на експлуатацію. Це, наприклад, «чортове колесо» чи карусель. Натомість процедура надання послуг дитячими машинками, возиками з кавою, поні тощо не передбачена жодним законодавчим актом», – каже Пайонкевич.

З нею погоджується і Юрій Діль, який зазначає, що машинки ніким не сертифіковані, а відтак неможливо визначити, що саме здають в оренду підприємці.

«Їх треба сертифікувати, адже зараз ми не знаємо ні швидкості, ні напруги електрики. По суті, зараз це просто прилад на чотирьох колесах», – додає він.

«Ми боремось з вітряками»

Прогалинами в законодавстві і недосконалим формулюванням ухвали міськради і користуються підприємці. Зокрема, зараз на проспекті Свободи здають машинки в оренду переважно два підприємці – ФОП Олена Животова разом з найманим працівником Олегом Спиридоновим та ФОП Михайло Каламуняк.

Животова і Спиридонов, електромобілі яких базуються в брамі будинку на проспекті Свободи, 41, згідно з даними ЄДР, займаються «прокатом товарів для спорту та відпочинку». Саме ґрунтуючись на цьому, вони і стверджують, що машинки не є атракціонами і дія ухвали на них не поширюється. 

Крім того, ще у грудні 2014 року Галицький районний суд дозволив Животовій і Спиридонову проводити на площі біля Оперного театру «короткострокові промо-акції». Користуючись цим, вони і розміщують там стенд та кілька машинок. Решту електромобілів підприємці тримають у брамі, де і здають їх на прокат. Після цього діти, батьки яких взяли в оренду машинки, як правило, їдуть до Оперного, перетинаючи при цьому трисмугову проїжджу частину. 

Олег Спиридонов біля свого промо-стенду

Утім, Животова і Спиридонов не лише виграли суд у Львівської міськради, а й постійно судяться з поліцією.

«На Спиридонова ми виписали сім протоколів про штраф. Він усі протоколи оскаржує в суді, а машинки далі їздять. Виходить, що ми боремося з вітряками», – зазначив під час засідання депутатської комісії заступник начальника Галицького відділу поліції Богдан Чукас. 

Більше того, Спиридонов, вигравши в поліції в Апеляційному суді, звернувся до прокуратури зі скаргою на дії правоохоронців.

«Прокуратура порушила відносно працівників Галицького відділу кримінальну справу за ст. 365 ККУ (перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу). Триває кримінальне провадження», – каже Чукас.

Не вдається оштрафувати Спиридонова навіть за порушення правил дорожнього руху. 

«Підприємець підвозить машинки на своєму автомобілі, зупиняється на проспекті Свободи, вмикає «аварійку» і починає їх розкладати. Минулого тижня ми склали на нього постанову за зупинку ближче 10 м від пішохідного переходу. Зараз вона оскаржена, бо у нього є посвідчення інваліда і він має право зупинятися, якщо йому, наприклад, стало зле», – зазначає патрульний Михайло Калужний.

Натомість інший підприємець – Михайло Каламуняк, «база» якого розташована на проспекті Свободи, 33, у видах своєї діяльності таки вказав «функціювання атракціонів і тематичних парків». Проте заборону міськради він обходить у інший спосіб. 

Каламуняк виходить «на роботу» лише у п’ятницю ввечері та у вихідні. На цей період він щотижня подає до міськради повідомлення про «проведення благодійної акції для інвалідів та дітей учасників АТО», під виглядом якої і вивозить свої машинки під Оперний. 

Керівник «Муніципальної дружини» Юрій Діль пояснив ZAXID.NET, що такі дії недобросовісних підприємців доволі поширені, проте заборонити проведення «благодійної акції» міськрада не може, допоки не зловить підприємця «на гарячому» під час того, як він братиме гроші за свої послуги. 

«Одного разу машинка вибухнула»

Чиновники і правоохоронці «воюють» з власниками дитячих електромобілів не лише через те, що вони вперто порушують ухвалу міськради. 

Як зазначає керівник «Муніципальної дружини» Юрій Діль, машинки біля Оперного небезпечні, перш за все, для їхніх маленьких водіїв.

«Це справді небезпечно. Дитина може виїхати на проїжджу частину, і буде біда. Тому для таких машинок має бути виділений спеціальний майданчик. Також машинки наїжджають на інших дітей, вони лякаються. Одного разу машинкою задавили голуба, що також налякало дітей», – каже Діль. 

Машинки можуть наїхати на пішоходів, які гуляють коло фонтану

За його словами, був навіть випадок, коли одна з машинок вибухнула. «У момент, коли був Різдвяний ярмарок, ми виставляли там патруль і були на площі. Там же підприємець почав розставляти машинки. Раптом ми почули хлопок і підбігли до машинки. У машинці внаслідок вибуху піднялося сидіння, ми одразу ж забрали її з площі», – розповідає Діль. 

Він додає, що також був випадок, коли машинка самовільно рушила з тротуару і викотилась на проїжджу частину, потрапивши під транспорт. На щастя, дитини в ній не було.

Людям, які постраждали від наїзду дитячих електромобілів, керівник «Муніципальної дружини» радить одразу ж телефонувати на «102» і писати заяву на хуліганські дії.

Чи є вихід?

Вихід із глухого куту, у який зайшла ситуація з дитячими електромобілями біля Оперного театру, разом шукають працівники патрульної і Національної поліції, «Муніципальної дружини», юридичного управління мерії та депутати ЛМР. 

Зокрема, наразі начальниця юридичного управління міськради Гелена Пайонкевич розробляє проект нової ухвали, яка мала би забрати в підприємців можливість хитрувати і таки змусити їх піти від Оперного театру. 

«Пропоную площу перед Оперою, яка зараз належить територіальній громаді міста в особі міськради, передати в користування одному з комунальних підприємства або Галицькій райадміністрації. Тоді користувач земельної ділянки визначатиме, хто там може надавати ті чи інші послуги. Це рішення зараз обговорюємо і думаємо, як його правильно сформулювати», – каже Пайонкевич.

Вона також додає, що паралельно із забороною міська рада має чітко визначити місця, де підприємці можуть здавати в оренду дитячі автомобілі. На думку Пайоневич, це мають бути міські парки – зокрема Стрийський і парк культури.  

Патрульний поліцейський Михайло Калужний пропонує зобов’язати підприємця, який «здає в оренду товари для спорту», проводити інструктаж про те, де можна, а де не можна користуватися цими товарами.

«Тоді ми змогли б притягувати до відповідальності батьків, які порушують ухвалу міської ради і дозволяють дітям виїжджати на площу», – каже Калужний. А це, своєю чергою, мало б значно зменшити кількість охочих взяти в оренду дитячі електромобілі.