Пожежа в зоні відчуження Чорнобильської АЕС заподіяла збитків на кілька десятків мільйонів гривень. Про це повідомила в. о. голови Державного агентства України з управління зоною відчуження Катерина Павлова, повідомляє прес-служба відомства.
За її словами, регіональний Східноєвропейський центр моніторингу пожеж станом на 8 квітня підрахував, що вогонь пройшов близько 3,5 тис. га землі, проте уточнити цифру наразі неможливо через сильне задимлення.
«На цю мить ДАЗВ, профільні міністерства і Кабінет Міністрів працюють над підрахунком грошових збитків. За попередніми даними, сума сягає десятків мільйонів гривень», – повідомила Павлова.
Чорнобильська зона була не готова до масштабної пожежі, оскільки там немає протипожежної інфраструктури.
«Деякі осередки загоряння в зоні відчуження розташовані в таких місцях, де немає під'їзду, а відповідно, і можливості підвезти техніку. На розвиток необхідної протипожежної інфраструктури знадобиться кілька років, але ми повинні здійснювати першочергові заходи вже сьогодні, тому що попереду сезон небезпечної спеки», – сказала в.о. голови агентства.
Основними причинами загоряння вона назвала пожежу, яка перекинулася на територію зони відчуження з боку Древлянського заповідника в Житомирській області, коротке замикання ліній електропередач у зоні і навмисні підпали.
Радіаційна ситуація в зоні відчуження в районі пожежі (станом на 18:00 суботи) істотно не змінилася.
фото ДСНС України у Житомирській області, Державного агентства України з управління зоною відчуження
Водночас, в ДСНС України у суботу, 11 квітня, повідомили, що напередодні затримано двох паліїв, які спричинили наймасштабнішу пожежу на Житомирщині.
«Пожежа настільки потужна, що на її ліквідацію довелося викликати підмогу – пожежно-рятувальні підрозділи з інших областей та пожежну авіацію ДСНС. За тиждень було здійснено 280 вильотів та скинуто в епіцентр вогняної стихії майже 1500 тонн води. Можете порахувати, у скільки державі обійдеться гасіння пожежі, яку спричини ці два покидьки, 1991 та 1989 р.н», – йдеться у повідомленні.
Як розповіли рятувальники, затримали паліїв лісники Народицького спецлісгоспу у той момент, коли злочинці знову палили сухостій, тепер вже поблизу села Рубежівка – один на полі, інший – у лісосмузі.
«За інформацією Народицького відділення поліції, обидва чоловіки зізналися у попередньому підпалі поблизу села Гуто-Марятин (це сусіднє з Рубежівкою), котрий і призвів до наймасштабнішої пожежі на Житомирщині, наслідки якої будуть катастрофічними і для людей, і для навколишнього середовища», – йдеться у повідомленні.
В ДСНС України також висловили переконання, що затримані зобов’язані компенсувати усі збитки, нанесені природі, державному бюджету і здоров’ю рятувальників, які працюють в режимі 24/7.
«Штрафи мають бути не символічними, а такими, що справді здатні покрити усі збитки, нанесені пожежею. Навіть якщо паліям задля їх виплат доведеться спродувати свої хати чи автомобілі», – йдеться у повідомленні