Міжнародна консультативна група (МКГ) з нагляду за розслідуванням трагічних подій в Одесі другого травня 2014 року, створена ПАРЄ, підготувала доповідь за результатами своєї роботи. Як повідомило видання Frankfurter Allgemeine Zeitung, у звіті висловлюється невдоволення неефективністю й заангажованістю розслідування справи, яке провадять українські слідчі органи.
«Розслідуванню бракує інституційної та практичної незалежності. Таке розслідування мав би вести орган, незалежний від Міністерства внутрішніх справ» – говориться у звіті. Експерти міжнародної групи нарікають на те, що не були належним чином розділені сфери відповідальності слідчих груп, а виділені ресурси були недостатніми.
Цікавою є спроба реконструкції у звіті подій, які передували пожежі в Будинку профспілок. Зокрема там йдеться про те, що співробітники міліції спершу намагалися зупинити сутички, проте потім припинили спроби втрутитися.
«Більше того, опубліковані в інтернеті відеозаписи можуть свідчити про змову між поліцейськими і прихильниками федералізації. Так, на одному з відео відображений, імовірно один з прихильників федералізації Віталій Будько, котрий стріляє через міліцейський кордон без будь-якого опору з боку правоохоронців. На іншому відео відображений екс-глава міліції Дмитро Фучеджі, котрий сідає в машину швидкої допомоги, всередині якої вже перебуває Будько. Через кілька секунд серйозно пораненого співробітника міліції не пускають в ту ж швидку допомогу, і машина їде.
Також підозру МКГ викликали червоні стрічки, які помітні як на захисних шоломах міліціонерів, так і у прихильників федералізації.
Реконструюючи події в Будинку профспілок міжнародні експерти стверджують: «По прибуттю на площу прихильники Євромайдану розгромили наметовий табір Антимайдану, після чого почалося протистояння біля Будинку профспілок з використанням зброї та коктейлів Молотова. Спроби штурму виявилися невдалими, а о 19:45 в будівлі почалася пожежа». Експерти МКГ зазначають, що проведені згодом експертизи засвідчили, що пожежа почалася відразу в п'яти місцях у різних частинах і на різних поверхах будівлі.
«Виключаючи загоряння у вестибюлі Будинку профспілок, причинами загорянь могли стати тільки дії осіб, котрі перебували в будівлі», - підкреслюється в доповіді. Жодна з експертиза не виявила ознак навмисного підпалу.