Позиції офіційної Братислави і прем'єра Словаччини щодо Росії не співпадають, - політолог

13:31, 1 вересня 2014

В умовах військової агресії Росії проти України Євросоюз вдаватиметься до посилення санкцій щодо Москви, а намагання окремих політиків і сил завадити цьому є нереальними.

Таку думку висловив президент Інституту суспільних проблем (м. Братислава) Григорій Месежніков в коментарі інформагентству Укрінформ.

«Я переконаний, що взагалі нереалістично вважати, що декілька країн в Євросоюзі, окремі сили сьогодні є спроможними послабити режим санкцій проти Росії. Адже головна причина, через яку ці санкції були введені, не скасована. Більше того, дуже сильною є думка про недостатність санкцій і необхідність їх посилення. Тому я не вбачаю у найближчому майбутньому можливостей для ЄС щодо послаблення санкцій. Це абсолютно нереально», – наголосив словацький експерт.

Говорячи про позицію прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо, який виступає проти санкцій, експерт зазначив, що цей політик традиційно перестраховується від негативних наслідків для економіки Словаччини.

«Хоча, на думку словацьких економістів, він, звичайно, навмисно перебільшує цей можливий негативний результат», – сказав експерт.

Месежніков наголосив, що офіційна позиція Братислави повністю відповідає європейській щодо запровадження санкцій.

«Фіцо говорить одне, але держава виконує свої зобов'язання перед партнерами по ЄС стосовно санкцій. Але для Словаччини це вже типова ситуація. Прем'єр Фіцо часто реалізовує особисті політичні преференції, виставляє їх, але поки це не відображається на позиції держави, яка повною мірою відповідає загальноєвропейській», – сказав політолог.

Стосовно Угорщини, яка також заявляє про свою непідтримку чинних і можливих подальших санкцій проти Росії, експерт нагадав про тенденцію на підтримку авторитарної практики у внутрішній політиці.

«На тлі важливих економічних зв'язків Угорщини і Росії, реалізації російською стороною деяких економічних інфраструктурних проектів на території східноєвропейської країни угорський прем'єр-міністр Віктор Орбан, особливо останнім часом, демонструє прихильність до більш жорсткої моделі суспільного розвитку. Він каже, що традиційна для Європи ліберально-демократична модель себе вичерпала, і у якості альтернативи наводить режими, які є у Росії, Китаї, Туреччині, Індії, Сінгапурі. Тобто угорський прем'єр демонструє тенденцію на підтримку авторитарної практики у внутрішній політиці. Відтак особливого здивування позиція Орбана не викликає», – зауважив Месежніков.

Експерт висловив упевненість, що, незважаючи на такі позиції деяких лідерів європейських країн, у Євросоюзі на сьогодні немає підстав і вагомого підґрунтя для подальшого розвитку, зміцнення і консолідації «проросійського клубу», який був би спроможним скасувати або зменшити рівень санкцій проти Москви.

Як повідомляв ZAXID.NET, Угорщина, Словаччина, Чехія і Кіпр на засіданні Європейської ради 30 серпня виступили проти подальшого посилення санкцій проти Росії.

При цьому лідери Словаччини та Угорщини вже неодноразово публічно висловлювалися про недоцільність і необхідність скасування таких санкцій.

Європейська рада доручила Єврокомісії упродовж тижня підготувати пакет нових економічних санкцій проти Москви через військову агресію проти України.