Старт російської ракети-носія «Союз-2.1а» з космічною вантажівкою «Прогресс-М27М», який мав доставити на Міжнародну космічну станцію (МКС) копію прапора Перемоги, виявився невдалим. Як повідомило на своєму сайті російське видання «Московский Комсомолец», через помилки в розрахунках ракета пролетіла повз МКС і опинилася на орбіті, яка на 30 кілометрів вище за необхідну. Більше того, ситуація може вилитися в аварію на орбіті.
Старт ракети був здійснений у вівторок, 28 квітня, з космодрому Байконур. Окрім прапора Перемоги, «Прогресс-М27М» мав доставити на орбітальну станцію понад 2,5 тонни корисних вантажів різного призначення: паливо, продукти харчування, кисневі балони, наукове обладнання, особисті посилки та інші предмети, необхідних космонавтам на МКС. А на тлі прапора російські космонавти мали б привітати населення Росії з 9 травня. Однак тепер цього не станеться
Спроби наземного російського Центру управління польотами відновити контроль над «Прогрессом» не мали успіху. Корабель опинився в стані некерованого обертання – «закрутки».
«Щиро кажучи, врятувати корабель зараз може лише диво. Телеметрії немає. Оскільки досі не вдалося вивести космічну вантажівку з режиму "закрутки" і стабілізувати її, маневр ручного або телеоператорного стикуванні стає занадто небезпечним: можна занапастити екіпаж і станцію. На цей ризик навряд чи хтось піде: висока відповідальність, мова йде про життя людей. Тому найбільш вірогідний варіант, за якого корабель буде поступово знижувати орбіту свого польоту і потім просто згорить в щільних шарах атмосфери Землі», - пояснило виданню ситуацію джерело в Центрі управління польотами.
Своєю чергою американське космічне агентство NASA, астронавти котрого теж працюють на МКС, заявили, що нештатна ситуація не вплине на роботу станції. Як зазначає NASA, «Прогресс-М27М» не ніс на борту вантаж, який би був критично важливим, принаймні, для американського сегменту МКС.
Нагадаємо, що це далеко не перший інцидент з російською космічною технікою за минулий рік. Так, 3 лютого 2015 року була зафіксована втрата зв'язку з космічним апаратом «Экспресс-АМ33», який забезпечував мовлення в аналоговому форматі російських телеканалів: ОРТ, «Россия-1», «Культура», «Пятый канал», «ТВ Центр», а також радіостанцій: «Радио России» і «Маяк».
22 серпня минулого року російська ракета-носій «Союз-СТ-Б» з розгінним блоком «Фрегат-МТ» і двома європейськими супутниками стартувала з екваторіального космодрому Куру у Французькій Гвіані. Через недосконалість схеми паливної подачі розгінного блоку ракети-носія «Союз» європейські супутники навігаційної системи Galileo так і не вийшли на розрахункову орбіту.