Прапор в руки

Як різні артисти ставляться до національної символіки на своїх концертах

18:08, 25 березня 2016

На офіційному сайті президента країни Петра Порошенка з'явилася електронна петиція, яка закликає заборонити співачці Земфірі в'їзд в Україну мінімум на п'ять років та містить вимогу перенести її ім’я з так званого «білого списку» артистів, які підтримують Україну, в «чорний».

Основною причиною автори петиції називають реакцію Земфіри на український прапор під час концерту в Литві. Нагадаємо, 22 березня, виступаючи у столиці Литви, Земфіра попросила шанувальників опустити український прапор, піднятий її шанувальниками у залі. При цьому вона використала ненормативну лексику.

Співачка сказала, що вона живе у Росії, концерт проходить у Литві, і тому вона не хоче бачити в залі прапор іншої держави.

На концерті «Океану Ельзи» у Казахстані. Фото: Радиоточка. Казахстан

Цей вчинок співачки поділив користувачів соцмереж на два непримиренні табори. Деякі російські шанувальники зірки висловили захоплення її вчинком, а самопроголошений урядовець Криму запросив її на концерти до анексованого півострова. У колах українського політикуму поведінку співачки, навпаки, не викликало великого ентузіазму.

«Не чекав все-таки від Земфіри такого: прапор же не вона тримала, а її фани. І не в Росії, а в Литві! До чого така реакція?! Сама себе принизила», - вважає міністр культури України В’ячеслав Кириленко.

«Її рок для мене мертвий», - зазначив міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков. Згодом міністр видалив надто емоційний твіт, проте його скріншот встиг широко розійтися мережею.

«Ось і Земфіра виявилася Кобзоном», - написала керівник Одеського кризового медіацентру Алена Балаба. Натомість дехто спробував виправдати вчинок співачки. «Ну злякалась гебні, чорноротої рос ЗМІ і гопоти ваша Z. Їй ще додому їхати. Артист не ваш сенсей і не фея-єдиноріг, у нього паспорт є», - відгукнулась на прикрий випадок вокалістка української рок-групи «Крихітка» Каша Сальцова.

Загалом у соцмережах не вщухають суперечки про те, чи доцільними є національні прапори на концертах. Дехто вважає, що приносячи із собою прапор, слухачі дають знак виконавцю, звідки вони приїхали. Дехто навпаки наполягає, що прапори надають шоу політичного відтінку.

ZAXID.NET вирішив пригадати деякі прикметні випадки із прапорами різних країн на концертних майданчиках. 

Під час концерту Брюса Спрінгстіна у Великобританії. Фото: Getty

Наприклад міліція Білорусі явно стала на бік тих, хто вважає, що національним прапорам на шоу не місце. Перед концертом української групи «Океан Ельзи», який відбувся у Вітебську, міліціонери почали «зачистку» залу від українських прапорів. Першою, у кого забрали жовто-блакитний прапор, виявилася дівчинка з фан-клубу «Океан Ельзи». Прапор подорожував з нею по концертах улюбленої групи по всьому світу. Протягом концерту забрали п'ять прапорів: чотири - у фанзоні та один - на трибуні. Людей, які прийшли на концерт в українських вишиванках, теж не хотіли пропускати. 

На концерті «Океану Ельзи» у Вітебську міліціонери забирали прапори. Фото: kp.by

Своїми враженнями від національної символіки на концертах поділився на своїй сторінці у Facebook лідер «Другої ріки» Валерій Харчишин. «Я нікого ні в чому не звинувачую, єдине що вам скажу, якби британцям або американцями хто зі сцени сказав «приберіть на * уй свій прапор!», вони б його відразу слухняно забрали, але, швидше за все, разом з тим, хто це з себе вичавив», - написав Харчишин. Він додав, що на багатьох концертах у світі можна побачити прапори різних країн, і вони нікому не заважають.

Фестиваль у Ґла́стонбері, Англія. Фото: glastonburyfestivals.co.uk

«Я був не на одному концерті в світі де, як це не дивно, бачив багато різних прапорів. У минулому році, на фестивалі Zurich OpenAir, до сцени підійшли дівчата і розтягнули свій валлійський прапор, на який ніхто не звертав уваги, поки вони не почали заважати людям, які стояли за ними під сценою. До них підійшла охорона і ввічливо попросила його опустити», - розповів Харчишин.

«Перед тим, як писати, “а навіщо вони туди зі своїм прапором?”... я б порадив відвідати 10-15 європейських фестивалів або концертів. Вухам приємно і мізки провітріть», - підкреслив артист.

12 березня 2014 року оскароносний актор і лідер групи 30 Seconds to Mars Джаред Лето дав концерт в Україні. На сцені артист вимахував українським прапором. Після його палкої промови на підтримку України під час оскарівської церемонії та відвідин Майдану, такий жест був сприйнятий як підтримка країни. А вже 16 березня на концерті в Москві Джаред розмахував на сцені прапором Росії. Адже артист уже багато років поспіль не зраджує звичці: виступати на сцені з прапором країни, до якої приїхав.

Виступи 30 Seconds to Mars у різних країнах

А от коли російський репер Noize MC виступив неподалік від Львова, на Zaxidfest, з українським прапором влітку 2014 року, були скасовані концерти музиканта в Омську, Бєлгороді та Краснодарі.

Ісландська співачка Бйорк мала проблеми, випустивши сингл Declare Independence, у якому закликала залежні території «підняти свій прапор». Співачка потрапила у список артистів, чиє перебування небажано в КНР, а організатори її виступу на фестивалі в сербському Нові-Саді скасували його, дізнавшись, що вона присвятила цю ж пісню і Косово.

При цьому Бйорк жодного разу не піднімала прапори під час виступів. Лише на одному з її костюмів можна було побачити національні символи Фарерських островів та Гренландії - автономних територій у складі Данського королівства.

Загалом відношення до національної символіки під час шоу є дуже різним в одній і тій же країні. Коли англійський співак Морріссі загорнувся під час концерту в британський прапор (1992 рік), це було розцінено як загравання з ультраправими. Морріссі усе заперечував і згодом розгорнув прапор Ізраїлю на концерті в Тель-Авіві.

Через п'ять років наявність національних символів в костюмах поп-групи Spice Girls розглядалося як частина тренду Cool Britannia.

Spice Girls. Фото: Grammy

Влітку 2013-го року в інтернеті з'явилося відразу кілька відеозаписів виступу американської групи Bloodhound Gang в Одесі. Бас-гітарист Евіл Джаред Хасселхофф запхав у штани триколор і витягнув його ззаду. Перед тим то саме він зробив з українським прапором у Києві.

Коли музиканти виступали в Росії на них було скоєно напад. В аеропорту Анапи місцеві козаки спочатку намагалися придушити Хасселхофа прапором США, а потім демонстративно цей прапор розтоптали. Поліція нікого не затримала. Через кілька днів був скасований виступ Bloodhound Gang на рок-фестивалі Kubana у Краснодарському краї.

Незабаром музиканти були депортовані з РФ з п'ятирічним забороною на в'їзд до країни. Українська влада вчинила м'якше: в'їзд на ті ж п'ять років заборонили лише Хасселхоффу.

Фестиваль «Нашествие», Росія, 2012 рік. Фото: tomsk.fm

Щодо самої Земфіри, до то недавнього часу присутність прапорів на її концертах раніше не викликала у неї зовсім іншу реакцію. Наприклад, відомим є її виступ у Тбілісі з українським прапором. 

А прекрасним підсумком дискусії у соцмережах став  твіт користувача Кокс Квасневського: