13 листопада Дисциплінарний комітет УЄФА ухвалить рішення щодо порушень вболівальниками дисципліни під час єврокубкових матчів. До списку порушників також потрапили фани харківського «Металіста», які прийшли на матч Ліги Європи проти варшавської «Легії» зі стягом батальйону «Азов». Як виявилося, символіка українського військовго формування нагадала представникам УЄФА нацистський знак «Вольсфангель», через що харківський клуб може отримати серйозне покарання.
Але, як завжди, є одне але - символіка батальйону «Азов» лише нагадує знаменитий нацистський знак, який до сих пір зустрічається у геральдиці багатьох німецьких міст. За що ж тоді каратимуть фанів «Металіста», вирішив з'ясувати ZAXID.NET.
Карають, бо не знають
Стадіони давно перестали бути лише спортивними майданчиками і нерідко стають локацією для демонстрації тих чи інших політичних поглядів місцевих вболівальників. Для України впродовж років трибуни стадіонів були чи не єдиним місцем, де можна було продемонструвати своє «ні» корупціонерам, нечесним правоохоронцям та урядовцям. Нерідко українські фани, які здебільшого притримуються ультраправих поглядів, демонстрували заборонені прапори і символи, через які ліберальну Європу проймали дрижаки. За постійної підтримки головних «медіапартнерів» із сусідньої Росії, які не втомлювалися розповідати Європі про розквіт фашизму та неонацизму в Україні, у сприйнятті футбольних вболівальників та функціонерів ФІФА та УЄФА над українськими стадіонами завжди витає привид радикалізму та фашизму – чи то у червоно-чорному прапорі УПА, чи у портреті Бандери, чи як от тепер – у прапорі батальйону «Азов».
22 жовтня під час матчу Ліги Європи «Металіст»-«Легія» деякі вболівальники прийшли на стадіон з прапором військового батальйону «Азов», який з перших днів бере активну участь у бойових діях на Донбасі. Функціонерів УЄФА вразив символ, що був зображений на стязі військових, - так званий «Вольсфангель». Це позаалфавітний рунічний символ, який символізує захист і взяття ворога в полон. Ще з часів Середньовіччя цей символ використовували на гербах багатьох німецьких міст, а в деяких він зберігся і донині. Згодом «Вольсфангель» став емблемою (тактичним знаком) танкової дивізії СС «Дас Райх». Крім того, цей знак в різних варіаціях використовували в інших підрозділах СС і вермахту. «Вольсфангель» входить до списку заборонених символів ФІФА та УЄФА, а використання його у громадських місцях карається законом.
Однак представникам УЄФА, які завжди дуже гостро реагують навіть на натяки прояву фашизму чи нацизму, варто протерти окуляри. На прапорі батальйону «Азов» немає знаку «Вольсфангель», а є його дзеркальне відображення, яке з неонацизмом немає нічого спільного, розповів у коментарі ZAXID.NET фаховий історик, співробітник Інституту національної пам'яті Сергій Громенко.
«Знак батальйону «Азов» - це не «Вольсфангель», а його дзеркальне відображення. Тому існують певні непорозуміння з функціонерами з Європи, які настільки перестраховуються, що навіть не зуміли розібратися зі знаками. Чому європейці так ставляться до цього знаку? Бо він був емблемою дивізії СС «Дас Райх». Сьогодні цей знак у його класичному вигляді використовують неонацисти. І як неонацистський символ він справедливо заборонений.
Однак у самій Німеччині є майже півтора десятка міст, на гербах яких зображений «Вольфсангель» у різних його варіаціях. Тобто у самій Європі є певні культурні протиріччя, оскільки знак ніби заборонений, однак зберігається на геральдичній символіці. В Україні використовують інший знак, який є дзеркальним відображенням «Вольсфангеля» і має назву «Ідея нації», що раніше використувала організація «Патріот України», а тепер використовують на символіці батальйону «Азов». Тому прямого конфлікту немає. Якби у Європі добре розібралися, то причин для покарання фанів просто не було», - запевнив історик.
Те саме стосується символіки УПА, яка не має жодної прив'язки до нацизму чи неонацизму. Якщо функціонерам ФІФА вистачить хисту розібратися, додав Громенко, то стане цілком зрозуміло, що «Ідея нації» - це українська символіка, яка до ідей неонацизму в Європі немає жодного відношення: «Однак, якщо ці розслідування проводять за гроші Росії, або ж їм буде просто лінь розібратися – то що тут скажеш? Варто, аби до справи втрутилося МЗС з офіційними заявами та роз'ясненнями, інакше українських вболівальників так і каратимуть за будь-який маловпізнаваний символ», - підсумував історик.
Від Апенін до Москви - із прапором ДНР
В Україні прапори ДНР – заборонена символіка. За час російсько-української війни фани вивішували прапори терористів у різних куточках Європи, і навіть на мундіалі в Бразилії. Жодного разу ФІФА та УЄФА не змусили прихильників терористичного формування відповідати за вивішені прапори.
«Ми повинні себе захищати самі і відстоювати власні інтереси, - впевнений колишній футбольний фукціонер Стефан Решко. - Дійсно, тут очевидні подвійні стандарти - фанів «Металіста» покарають за прапор українських військових, а хто буде відповідати за вивішування терористичної символіки ДНР? ».
З весни цього року символіка ДНР в руках вболівальників зуміла перекочувати зі стадіонів Белграду, де місцеві вболівальники одними із перших вивісили на трибунах символіку невизнаної республіки, і аж до Апенінського півострова, де підтримкою денерівців відзначились фани іспанського «Атлетіка».
Прапор ДНР став причиною конфлікту під час відбіркового матчу до Євро-2016 між командами Росії та Швеції, де вболівальники російської збірної побилися між собою. Не усі фани, які приїхали до Швеції підтримати рідну збірну, захотіли бачити на гостьовій трибуні символіку невизнаної республіки Донбасу.
Пізніше перед стартовим свистком відбіркового матчу Євро-2016 проти Молдови російські вболівальники на трибуні за воротами розтягнули прапор Новоросії.Також фани підготували розтяжки з портретами лідерів ДНР, у тому числі портрет Ігоря Стрєлкова, із написами «Гордість нації». Окрім цього, на секторі також вивісили два прапори ДНР.
УЄФА та ФІФА, які завжди гостро реагують на будь-які політичні демонстрації на стадіонах, чомусь вперто мовчать у цьому випадку. Після інциденту на стадіоні у Більбао, де у рамках матчу Ліги чемпіонів проти донецького «Шахтаря» на трибунах з'явилася символіка ДНР, представники УЄФА пообіцяли розібратися з порушниками, однак суворих санкцій не послідувало.
«Очевидним є те, що у такій консервативній та бюрократичній структурі, як УЄФА, потрібні звернення на вищому рівні, - додав Стефан Решко. - Чому мовчить МЗС, СБУ, ФФУ? Коли в Росії у рамках презентації офіційної символіки до ЧС-2018 карту Росії показали із анексованим Кримом, представники УЄФА швидко вибачилися».