За допомогою приватного підприємства, підконтрольного одному з одеських бізнесменів, здійснювалася доставка товарів на митну територію України, а пізніше занижувалася митна вартість цих товарів у 3-4 рази. Закордонні митні органи не підтвердили інформацію, вказану у деклараціях фірми-експедитора. Відтак, внаслідок використання цієї схеми державний бюджет недоотримав понад 200 млн гривень.
«Досудовим слідством установлено, що впродовж 2015 року службові особи чотирьох митниць систематично здійснюють розмитнення товарів, імпортованих кількома фіктивними підприємствами. Ці підприємства підконтрольні двом одеським бізнесменам. При цьому в митні декларації вносяться недостовірні дані про те, що вказані ТОВ імпортують до України товари на підставі контрактів, укладених безпосередньо з їх китайськими виробниками. Подібна схема діє з метою заниження митної вартості імпортованих товарів у 3-4 рази», – йдеться у повідомленні прес-служби МВС.
Під час досудового розслідування правоохоронці отримали дані з інформаційної системи, авторизованої Генеральною митною адміністрацією Китайської Народної Республіки. Згідно з отриманою інформацією, юридичні особи, що зазначені у митних деклараціях товариств-імпортерів як виробники та продавці товарів, насправді не є ні їх виробниками, ні фактичними відправниками. Крім того, фактура та митна вартість товарів, заявлені вказаними товариствами на одній з митниць, не відповідає ціні, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за імпортовані товари, і є суттєво заниженою.
Слідчі також встановили, що експедитором вантажів зазначених товариств в основному є приватне підприємство, підконтрольне одному з одеських бізнесменів.
Внаслідок використання зазначеної схеми заниження митних платежів державним бюджетом недоотримано кошти у розмірі понад 200 млн гривень. Точна сума збитків встановлюється.
На цей час Головним слідчим управлінням МВС провадиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактами зловживання службовими особами кількох митниць своїм службовим становищем при здійсненні контролю під час переміщення товарів через митний кордон з порушенням митних правил. Також розслідуються факти створення фіктивних підприємств та їх використання з метою легалізації товарів, увезених з приховуванням від митного контролю. Кримінальне провадження відкрите за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 205 (Фіктивне підприємництво), ч. 2 ст. 209 (Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом) та ч. 2 ст. 364 (Зловживання владою або службовим становищем) Кримінального кодексу України.