Працівники Київського музею російського мистецтва протестують проти його перейменування

20:33, 12 січня 2017

Київський національний музей російського мистецтва висловив незгоду із наміром Київської міської ради перейменувати музей. КМР планує вилучити з назви музею словосполучення «російського мистецтва». Музейники розцінюють таку ініціативу депутатів як «прикрий випадок порушення європейських норм і демократичних принципів, які проголосила незалежна Україна». Про це вони написали на сторінці музею у Facebook.

«Cучасна назва музею передбачає, що музей відомий у першу чергу своїм зібранням художніх творів, які належать до російської школи. За визначенням цей мистецтвознавчий термін застосовують до творчості митців різних національностей, які отримали художню освіту в навчальних закладах Москви, Петербурга-Петрограда-Ленінграда.

Таким чином, виключення з назви музею визначення «російське мистецтво», яке вказує на склад колекції, є некомпетентним», - йдеться у звернені.

З метою врегулювання проблеми, музей пропонує усім охочим пройти анкетуваня щодо зміни назви. Свою думку про доцільність перейменування музею можна висловити, заповнивши анкету чи на сторінці у Facebook Київського національного музею російського мистецтва.

«Перейменування 1936-го року Київської картинної галереї на Музей російського мистецтва була частиною русифікації України у 30-х рр. На русифікації тоді робили кар’єру. Ініціатором перейменування виступив мистецтвознавець Сергій Раєвський, який згодом розповідав мені таке: «Я запропонував це перейменування ЦК КПБУ. Там радо погодилися, але зауважили, що експозиція доволі бідненька. Я сказав, що ми перенесемо сюди все краще з Музею українського мистецтва – Левицького і Боровиковського, Рєпіна, Тропініна (його українські портрети) і Ге, а також твори Врубеля київського періоду». Таким чином Український музей було знекровлено на користь культури нашого сусіда», - написав у коментарях до цього звернення відомий київський мистецтвознавець Дмитро Горбачов.

Також у коментарях нагадують, що основою музею стала колекція родини Терещенків та пропонують назвати музей їх іменем.

Музей відкрився в 1922 році, як Київська картинна галерея. Основу музейного фонду склали художні колекції київських промисловців та меценатів Терещенків.

На даний час збірка Музею нараховує понад 13000 пам’яток мистецтва — живопису (2500), скульптури (250), графіки (6500), декоративно-ужиткового мистецтва (3500).