Права і свободи в Україні треба вигризати, - політик

15:30, 16 січня 2011

Ухвалення Верховною Радою України двох законів про інформацію є перемогою громадянського суспільства, заявив голова парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації Андрій Шевченко.

"Два закони ухвалені: і Закон "Про доступ до публічної інформації" і новий Закон "Про інформацію". Є результат. 408 голосів за Закон "Про доступ до публічної інформації". Я думаю, що це не перемога ні влади, ні опозиції. Це перемога громадянського суспільства. Ініціювали, написали закон, зареєстрували у Верховній Раді і додавили парламент, що всі без винятку 5 фракцій за нього проголосували. Хоча ентузіазму у деяких фракцій не було взагалі", – зазначив депутат від Блоку Юлії Тимошенко в ефірі Радіо Свобода.

Обидва ухвалені закони тепер має підписати Президент Віктор Янукович. "Із тих новин, які ми чуємо зараз із Адміністрації Президента, у нас є тверда обіцянка підписати обидва закони. На цей момент немає підстав сумніватися. Це консолідована робота влади, опозиції, громадянського суспільства", – зауважив Андрій Шевченко.

"От, в мене, наприклад, немає жодних ілюзій, що з ухваленням цього дуже хорошого закону, ми миттєво ламаємо філософію чиновника. У нас, знаєте, і до цього часу діяв Закон "Про інформацію", який зобов’язував розкривати величезну кількість інформації. Але кожен громадянин знає, як доводиться вигризати у чиновника інформацію, яка точно повинна бути публічна. У нас статистика – 55% інформаційних запитів на цей момент залишаються без відповіді, коли чиновник, який має її оприлюднити, несе за це відповідальність, він просто вирішує ігнорувати цей інформаційний запит", – зазначив парламентарій.

"Права і свободи треба вигризати – їх ніхто не буде дарувати, – наголошує він. – Єдиний шанс, як змусити його працювати (Закон "Про доступ до публічної інформації" – ред.) – коли журналісти, громадські активісти візьмуть цей закон як зброю і почнуть вигризати інформацію у чиновника. Для цього з’являються і нові інструменти: це і суд, це і нові штрафи для чиновників за невиконання закону. І я на це покладаюся".

"Реально закон дає дуже великі нові можливості. Немає ілюзії, що він почне працювати сьогодні-завтра, але ухвалення Закону "Про доступ до публічної інформації" – ми починаємо розбирати ось цю стіну, яка є між чиновником і між громадянином", – сказав депутат.

"Тим більше, ми можемо довго розказувати один одному про те, що зараз ми живемо в ситуації, коли скорочуються, звертаються громадянські права і свободи. Я думаю, що за цих обставин ухвалення цього закону, який круто розширяє права громадян – це колосальний крок вперед. Це вдалося зробити під неймовірним тиском громадянського суспільства і журналістів. Це поодинокий випадок за останній рік, коли парламент ухвалює щось на користь громадян. Я думаю, що це треба цінувати і всі, хто дбає про майбутнє країни, хто готовий конфліктувати з чиновником, вигризати в нього інформацію, повинен ним скористатися", – додав голова парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації Андрій Шевченко.