Правники відстоюють чинний порядок реєстрації статутів релігійних організацій

11:25, 15 червня 2012

Всеукраїнська громадська організація «Асоціація українських правників» поширила звернення, в якому зауважує, що проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 16.03.2012р. № 10221, ухвалений у першому читанні, ускладнює порядок набуття релігійними організаціями статусу юридичної особи та процедури реєстрації релігійних організацій.

"На даний час в Україні зареєстровано близько 36 тисяч релігійних організацій, які своєю діяльністю охоплюють майже 80 відсотків населення країни. Запровадження перереєстрації такого значного числа релігійних організацій відповідно до вимог даного законопроекту може не тільки обумовити проблеми у роботі відповідних державних органів, а й викликати суспільну напругу у державі, загострення міжцерковних конфліктів та обурення релігійної спільноти, спричинити створення умов до зловживань з боку окремих чиновників напередодні виборів до Верховної Ради України. Саме запровадження «подвійної» реєстрації релігійних організацій може призвести до того, що ця реєстрація буде мати не лише обліковий характер, а й дозвільний, що, у свою чергу, призведе до звуження встановлених Конституцією України прав і свобод громадян.

Ми вважаємо неприпустимим прирівнювати процедуру реєстрації фізичних осіб-підприємців з релігійними організаціями з огляду на особливий правовий статус останніх. Сфера міжрелігійних і етнонаціональних відносин є надзвичайно чутливою і потребує особливого, виваженого підходу, а тому уніфікація порядку реєстрації суб’єктів підприємництва, які мають за мету отримання прибутку, та релігійних організацій, які ставлять за мету богослужіння і здійснення релігійних обрядів та підтримання традицій, є недопустимою. Також не можна погодитися з тим, що функції «забезпечення виконання та дотримання законодавства про свободу совісті, світогляду, віросповідання» будуть здійснюватися тільки органами прокуратури.

На нашу думку, має бути збережений чинний порядок реєстрації статутів релігійних організацій та запроваджений окремий порядок внесення їх самим реєстратором до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Ми переконані, що при розгляді законопроекту у другому читанні народні обранці врахують думку не лише членів релігійних організацій, а й думку небайдужих представників громадськості, які прагнуть до збереження міжконфесійної злагоди в суспільстві", - йдеться у зверненні.