Правоохоронці провели масові обшуки в регіональних газових компаніях

16 облгазів підозрюють на розкраданні державного блакитного палива на 3.5 млрд грн

17:17, 17 березня 2023

У п’ятницю, 17 березня, працівники БЕБ та СБУ провели масові обшуки в 16 офісах «Регіональної газової компанії», які належать Дмитру Фірташу. Зробили це в рамках розслідування кримінальної справи про заволодіння державними коштами. Про це повідомили в Telegram-каналі РГК. СБУ вже підтвердила цю інформацію.

Обшуки провели в Києві, Львові, Рівному, Вінниці, Харкові, Закарпатті, Івано-Франківську та інших офісах «Регіональної газової компанії».

На деяких підприємствах працівників вивели з робочих місць, в них вилучили телефони і провели огляд особистих речей.

«РГК вважає проведення обшуків, що супроводжувалися кричущими порушеннями прав людини, здійсненням тиску на співробітників підприємств критичної інфраструктури. На нашу думку, кримінальна справа, що стала приводом для обшуків, порушена лише з метою тиску на підприємства, які АТ НАК "Нафтогаз України" в особі ДАТ "Чорноморнафтогаз" намагається захопити в "рейдерський" спосіб. Здійснення таких заходів під час війни проти підприємств, які надають життєво важливі послуги для мільйонів українців, є злочином проти країни», – вважають в прес-службі РГК.

Згодом в СБУ повідомили, що спільно з БЕБ викрили 16 облгазів на розкраданні державного блакитного палива на мільярди гривень. До організації оборудки причетний топменеджмент регіональних газових підприємствах у Київській, Харківській, Дніпропетровській, Львівській, Вінницькій, Житомирській, Волинській, Закарпатській, Сумській, Рівненській, Хмельницькій, Чернігівській та Івано-Франківській областях, які пов’язані з одним із українських олігархів. СБУ підтвердила, що дії газовиків завдали збитків на майже 3,5 млрд грн лише у 2021 році.

«Схема полягала у тому, що “на папері” посадовці платили за газ приватним підконтрольним компаніям, але насправді не отримували від них газу. Фактично вони здійснювали несанкціонований відбір блакитного палива, яке знаходилося у газотранспортній системі і належало державі. Такі злочинні дії завдали Україні збитків на майже 3,5 млрд грн лише у 2021 році. Інша частина схеми полягала у тому, що облгази отримували сплату за тарифами від споживачів, але одержані гроші використовували не для придбання газу. Ці кошти «перераховувалися» підконтрольним комерційним структурам для виведення у тінь. При цьому облгази продовжували використовувати запаси державної газотранспортної системи і тим самим збільшували свою заборгованість перед “Нафтогазом”», – розповідають деталі в СБУ.

У подальшому організатори схеми, як зазначають в СБУ, намагались «списати» штучну заборгованість за рахунок бюджетних коштів.

Наразі правоохоронці проводять обшуки в офісних приміщеннях облгазів. У двох регіонах керівництво газорозподільчими компаніями повернули державним представникам. Для встановлення всіх обставин злочину і притягнення винних до відповідальності триває досудове розслідування. Воно ведеться за двома статтями Кримінального кодексу України: ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем); ч. 3 ст. 212 (ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів).

У компанії нагадали, що газовики від початку повномасштабної війни змогли втримати працездатність газорозподільних систем на підконтрольних Україні територіях. Спільно з колегами з інших областей вони максимально швидко відновлювали розподіл газу в Київській, Сумській і Чернігівській, Харківській, Запорізькій, Миколаївській, Дніпропетровській областях і місті Харкові.

Раніше «Нафтогаз» у відповідь на звинувачення РГК у рейдерському захопленні «Харківгазу» і «Дніпрогазу» шляхом зміни менеджменту заявляв, що це відбувається в рамках їх інтеграції в структуру групи «Нафтогаз».

Наприкінці травня 2022 року за клопотанням Державного бюро розслідувань (ДБР) суд передав в управління АРМА заарештовані приватні корпоративні права на 26 обласних і міських операторів газорозподільних систем.

У травні 2022 року Кабінет Міністрів України передав в управління підприємству групи «Нафтогаз» – «Чорноморнафтогаз» – раніше заарештовані активи операторів газорозподільних систем (ГРС, облгази), зокрема пакети акцій «Харківгазу» і «Дніпрогазу». У лютому 2023 року КМУ погодив пропозицію АРМА щодо передання в управління «Чорноморнафтогазу» ще низки заарештованих активів, але не оприлюднив їхнього переліку.

«Нафтогаз України» 2 вересня 2022 року зареєстрував ТОВ «Газорозподільні мережі України» («Газмережі»), основним видом діяльності якого зазначено розподіл газу через місцеві (локальні) трубопроводи.