Православні проти Менсона, Мінкульт проти всіх

У Росії через цензуру скасовують вистави, фільми та концерти

11:47, 10 червня 2014

У Росії почастішали заборони із боку влади найрізноманітніших культурних акцій.

Православні активісти російського міста Новосибірська звернулись до мера з вимогою заборонити концерт американського рок-співака Мериліна Менсона. Мер заявив, що не має повноважень на скасування концерту, утім до справи взявся мінкульт Новосибірської області.

Тепер правоохоронними органами проводиться перевірка сценічного образу і текстів пісень Меріліна Менсона. Результати перевірки оголосять 17 червня.

На думку ініціаторів заборони концерту музиканта, що має відбутися 29 червня, порушує відразу декілька російських законів: про пропаганду нетрадиційних сексуальних стосунків серед неповнолітніх та про образу почуттів віруючих. У їх офіційному зверненні зазначається, що співак виконує богохульні пісні.

«Мерилін Менсон пропагує антисімейні цінності і розпусний спосіб життя, що згубно позначається на вихованні підростаючого покоління і викликає почуття нерозуміння сучасної культури у старшого покоління», - йдеться у зверненні.

На 11 червня призначений узгоджений мерією мітинг православних активістів проти виступу рок-музиканта.

У травні активісти вже зірвали виступ польської метал-групи Behemoth, заблокувавши вхід до клубу, де мав відбутися концерт.

А тим часом у російській столиці заборонили дитячу виставу за п'єсою Олжаса Жанайдарова "Душа подушки" за пропаганду гомосексуалізму.

Показ вистави було вилучено з програми Московського міжнародного відкритого книжкового фестивалю на вимогу міністерства культури.

Така сама доля спіткала і виставу для дорослих за п'єсою Максима Курочкіна «Травоїдні». Обидві вистави мав представити ляльковий театр «Смажена птиця».

У листі першого заступника міністра культури Володимира Аристархова, який він скерував організаторам фестивалю, йдеться, що в п'єсі «Душа подушки» можна побачити ознаки пропаганди гомосексуалізму серед неповнолітніх. «П'єса «Травоїдні» містить нецензурну лайку. Зміст обох п'єс суперечить прийнятим в російській культурі традиційним моральним цінностям», - пише Аристархов.

Чиновник пообіцяв відкликати згоду міністерства культури стати офіційним патроном фестивалю в разі, якщо ці вистави не будуть виключені з програми заходу.

Цікаво, що обидва покази було організовано незалежним часописом COLTA.RU, відомий критичним ставленням до культурної політики російської влади.

Також обидві п'єси розкритикувала газета «Культура» в матеріалі «Мінкульт попереджає: сучасне мистецтво може бути небезпечним для здоров'я росіян».

У знак солідарності із колегами Сахаровський центр скасував свій проект "Другий акт. Онуки", здійснений Олександрою Полівановою та Михаїлом Калужським, про що Калужський повідомив на своїй сторінці у Facebook.

“Ми хочемо висловити солідарність з нашими колегами. Ми не вважаємо можливим грати виставу на фестивалі, керівництво якого підпорядковується протизаконній цензурі», - пише автор проекту.

А тим часом назрів протест проти цензури і у Спілці кінематографістів Росії. Її члени звернулися до Міністерства культури РФ з відкритим листом у зв’язку із відмовою міністерства видати прокатне посвідчення фільму Хусейна Еркенова «Наказано забути». У стрічці йдеться про спалення сотень мирних чеченців військами НКВС у 1943 році в селі Хайбах.

Кінематографісти називають фактичну заборону прокату фільму обмеженням свободи слова та знущанням над пам’яттю загиблих.