Через непослідовні зміни до законодавства не тільки водіям, а й фахівцям складно розібратися, як зараз карають і чи карають взагалі за нетверезе кермування. Спочатку адміністративну відповідальність замінили кримінальною, та згодом все повернулося назад. Паралельно нардепи хочуть ухвалити новий закон, який передбачає відповідальність за обома кодексами.
Тим часом суди масово закривають справи за ст. 130 КупАП, за якою патрульні поліцейські і далі оформлюють протоколи на п’яних водіїв.
«Особисто мої справи, ті що надходять після 3 липня, я всі провадження закриваю», – наголосив суддя Личаківського суду міста Львова Сергій Гирич в програмі «Стінка на стінку».
Судді, як і правозахисники, зараз використовують редакцію статті 130-ї, яка є на офіційному сайті ВР. В ній, зокрема, йдеться, що за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння відповідальності немає, тільки за керування суднами.
Приймаючи закон, законотворці допустили не просто грубе, а вульгарне порушення регламенту, впевнений львівський адвокат Олег Мицик.
«Там чітко сказано, що зміни можна вносити тільки в закони і кодекси, в два цих «будинки». А не у «візок», який возить зміни туди і назад. А вони внесли зміни в «візок», який перестав вже діяти. В результаті на сайті Верховної Ради стаття 130 – «керування річковим транспортом», для легкових автомобілів змін немає», – каже Олег Мицик.
Водночас правозахисники переконані, що зараз є чинною стаття 286 Кримінального кодексу України, яка й передбачає кримінальну відповідальність за пияцтво за кермом.
«На даний час редакція, яка є на сайті Верховної Ради, і ті позиції, пов’язані із внесенням змін, – не можна вважати, що вони повернули назад статтю 130 Кодексу про адмінправопорушення», – каже суддя Личаківського суду міста Львова Сергій Гирич.
Нагадаємо, законопроект, який мав ввести кримінальну відповідальність за керування автівкою у стані алкогольного сп’яніння, ухвалили ще в листопаді 2018 року. Набути чинності він мав із січня 2020 року, втім це питання перенесли до липня. Водночас уже з 17 червня 2020 року нардепи ухвалюють інший закон – №3314, який запроваджує поняття кримінального проступку та підвищує штрафи за повторне водіння у нетверезому стані. Таким чином норми, ухвалені у 2018 році, законної чинності не набули, оскільки вони замінені новими нормами закону 2020 року. Після появи кримінальної відповідальності в статтю 130 також внесли зміни. І досі в Кодексі про адмінправопорушення ці зміни є, але там залишилося лише відповідальність за п’яне керування суднами. Тож теоретично для нетверезих водіїв залишається адміністративна відповідальність.