Предстоятелем УПЦ МП став митрополит Онуфрій

Новий глава УПЦ заявив про готовність до об’єднання найбільших православних конфесій України

16:19, 13 серпня 2014

Предстоятелем Української православної церкви Московського патріархату став митрополит Онуфрій. Таке рішення прийняв Собор єпископів Української православної церкви МП, що відбувся у Києво-Печерській лаврі.

13 серпня у Трапезній палаті храму Антонія та Феодосія Печерських відбувся Собор єпископів УПЦ, на якому були присутні 82 ієрархи УПЦ МП. Голосування проходило таємно, у два тури: у першому турі з 74-х єпископів було визначено три кандидатури, а в другому турі з цих трьох кандидатур був обраний предстоятель УПЦ МП.

За словами речника УПЦ МП отця Георгія Коваленка, за митрополити Чернівецього і Буковинського Онуфрія проголосували 48 із 74 ієрархів, що взяли участь у виборах.

Повноправним предстоятелем Української православної церкви новообраний Київський митрополит стане після отримання благословенної грамоти від Московського патріарха Кирила і після урочистої інтронізації, яка відбудеться 17 серпня.

***

На обрання нового нового очільника УПЦ МП уже відреагувала Українська православна церква Київського патріархату. У своїй офіційній позиції УПЦ КП такий вибір УПЦ Московського патріархату названо «кроком назад» у взаєминах між церквами.

«Обрання цього ієрарха главою Московського патріархату в Україні фактично засвідчує залежність більшої частини єпископів цієї церкви від агресивної доктрини «русского мира», яка стала ідеологічним підґрунтям нинішньої агресії Кремля проти України, окупації Криму, терору на Донбасі», – йдеться у повідомленні.

В УПЦ КП вважають, що попри сподівання на продовження справи митрополита Володимира (Сабодана) для подолання церковного розділення, обравши своїм очільником послідовного прихильника ідеології «русского мира» та єдності з Москвою, більшість єпископів Московського патріархату в Україні відкинули цей шлях.

«Розуміємо, що в таких умовах розпочати плідний офіційний діалог із новообраним керівництвом Московського патріархату в Україні навряд чи вдасться. Тому ми закликаємо до діалогу, співпраці та порозуміння тих єпископів, священиків і вірних УПЦ МП, які усвідомлюють необхідність відкинення неканонічно нав’язаної церковної влади Московського патріархату, справді бажають подолання розділення українського православ’я та утворення єдиної Помісної православної церкви», – зазначено в тексті.

Раніше УПЦ Київського патріархату вже звинувачувала митрополита Онуфрія в тому, що будучи місцеблюстителем УПЦ МП, він фактично заблокував будь-який офіційний діалог із Київським патріархатом щодо подолання церковного розділення та утворення єдиної церкви.

Своє бачення вибору УПЦ МП нового голови висловив і архиєпископ УПЦ КП Євстатій (Зоря). На своїй сторінці у Facebook він зазначив, що єпископи Української православної церкви Московського патріархату обрали для себе долю КПУ та Партії регіонів.

«Кінець епохи. УПЦ завершилася в 1992 р. Харківським розколом. УПЦ (МП) завершилася сьогодні обранням прихильника «русского мира», – написав ієрарх у себе на сторінці.

А от Російська православна церква, схоже, залишилась вибором задоволена. Невдовзі після обрання митрополита Онуфрія «на престол митрополитів Київських і всієї України» його привітав патріарх московський і всієї Русі Кіріл.

«Патріарх Кіріл затвердив рішення Собору єпископів Української православної церкви та надав митрополиту Онуфрію патріарше благословення на вступ на посаду предстоятеля Української православної церкви», – зазначено на офіційному сайті РПЦ.

***

Відразу ж після завершення Синоду єпископів УПЦ МП новообраний глава Церкви зробив низку резонансних заяв, зокрема, заявив про готовність до об’єднання найбільших православних конфесій в єдину помісну Церкву.

«Тема об'єднання обговорювалася, ми завжди були відкриті до діалогу між гілками православ'я, і ми хочемо, щоб було об'єднання. Але у нас є свої принципи – це канони Святої Православної Церкви і об'єднання може бути тільки згідно з цими канонами. Інші аргументи не можуть бути достатніми для такого об'єднання», – сказав митрополит Онуфрій.

Проте експерт із релігійних питань, директор порталу «РІСУ» Тарас Антошевський у коментарі ZAXID.NET зазначив, що такі заяви слід сприймати як дипломатію.

«Ця заява - дипломатичний крок. В умовах сучасної ситуації в країні інакше й бути не може. В УПЦ Московсього патріархату розуміють, що коли відмовляться від діалогу, церква ослабне. Але змін поки що очікувати не варто, цим людям людям дуже важко себе переламувати», – зазначив Антошевський.

Він додав, що митрополит Онуфрій є прихильником позиції, яка йде з Москви – об’єднання має відбутися у формі покаяння і всі мають повернутися у лоно Московського патріархату.

***

Українські політики уже теж встигли прокоментувати обрання Онуфрія предстоятелем УПЦ МП. Більшість з них вважають митрополита налаштованим проросійськи, однак розходяться в оцінках вибору Собору Єпископів УПЦ МП.

 «Відповіддю на вибір «русского мира» УПЦ МП має стати перехід місцевих громад до УПЦ КП – справжньої української церкви», – написав у своєму твіттері екс-міністр закордонних справ України Володимир Огризко.

Тієї ж думки дотримується і лідер радикальної «Свободи» Олег Тягнибок, який у своєму блозі від імені партії  закликав православних українців виходити громадами з підпорядкування УПЦ МП та «спільно з УПЦ Київського патріархату творити єдину Помісну Українську Православну Церкву».

«Людина він літня, тому він може бути - або і далі «місцеблюстителем» майбутнього реального лідера Церкви, який прийде після його смерті і реформує православ'я московського штибу, або суттєво українізуватиме церкву і залишиться в історії, – вважає народний депутат Олександр Бригинець. – Щоб там не говорили, погляди Онуфрія ближчі за духом до Філарета, ніж до Кирила. І те, що він знайшов спільну мову з радикально проукраїнським 50-річним єпископом Сімеоном, а саме їх спільні голоси забезпечили перемогу – хороший знак».

Що ж стосується експертів, що директор порталу «Релігійно-інформаційна служба України» Тарас Антошевський вважає, що з обранням митрополита Онуфрія церква стане більш закритою та консервативною і це може спричинити конфлікт між церквою та вірними.

 «Навряд УПЦ МП почне зараз змінюватися в позитивному напрямку. Адже цей владика більше схильний до консервації ситуації, аніж до активного розвитку. Онуфрій є дуже непублічний, не має досвіду спілкування з медіа, досвіду вирішувати критичні ситуації, не видно, щоб він хотів будувати позитивний імідж церкви. Що стосується  взаємин церкви та громади, то, думаю, тепер люди будуть дуже оперативно реагувати на будь-які зміни, в тому числі і в релігійному житті. І коли священики по-старому говоритимуть людям те, що їм не близьке за духом, відкрито підтримуватимуть Російську православну церкву, люди не мовчатимуть. Тому якщо ситуація в церкві буде консервуватись, відтік громад стане активнішим», – зазначив Тарас Антошевський.

Він зауважив, що на разі образ митрополита не надто позитивний, однак раніше про нього говорили багато хорошого: що він не заполітизований, багато часу проводить в молитвах.

«На Буковині, яка є складною в релігійному плані, йому вдавалось тримати в одній єпархії і українців, і росіян, і румунів, тому він звик до міжконфесійного середовища. Однак те середовище було мовчазним, а зараз все змінилось», –  додав експерт.

***  

Зазначимо, митрополит Онуфрій (Орест Березовський) народився 5 листопада 1944 року в селі Коритне Вашковецького, нині Вижницького, району Чернівецької області в родині священика.

У 1988 році закінчив Московську духовну академію з вченим ступенем кандидата богослов'я. У 1990 році посвячений в священнослужителі в єпископа Чернівецького і Буковинського. У 1994 році возведений у сан архієпископа, а у 2000 р. – в сан митрополита. Рішенням Священного синоду УПЦ МП від 24 лютого 2014 року був обраний Місцеблюстителем Київської митрополичої кафедри.