Прем'єр Iталiї побачив ризики iснування Європейського Союзу

11:55, 6 серпня 2012

Розбiжностi щодо шляхiв подолання боргової та валютної кризи в Європi створюють ризики для самого iснування Європейського Союзу, заявив прем'єр-мiнiстр Iталiї Марiо Монтi.

Як повiдомляє агентство Bloomberg, його коментарi пов'язанi з дедалi сильнiшим протистоянням серед європейських лiдерiв щодо питання про пiдтримку Європейським центральним банком (ЄЦБ) Iспанiї та Iталiї на боргових ринках.

"Напруження, яке супроводжувало єврозону в останнi роки, вже дало ознаки психологiчного розшарування в Європi, - сказав М.Монтi в iнтерв'ю нiмецькому журналу Spiegel. - Я можу лише схвалити заяву ЄЦБ про те, що на ринку держоблiгацiй єврозони спостерiгаються суттєвi збої. Також правдива i фраза, що деяким країнам доводиться миритися з "надзвичайно високою" вартiстю фiнансування своєї заборгованостi. Саме це я казав вже давно".

Голова ЄЦБ Марiо Драгi минулого тижня вкотре привернув увагу громадськостi до проблемної ситуацiї на боргових ринках деяких країн Європи. Iнвестори сподiвалися, що за цим пiде оголошення про новi заходи ЄЦБ для зняття напруженостi, наприклад, про викуп держоблiгацiй Iспанiї та Iталiї на вторинному ринку. Однак М.Драгi заявив, що Iспанiї та Iталiї доведеться направити формальний запит про вiдновлення такого викупу.

Ринки спочатку трактували його виступ як вiдмову вiд допомоги проблемним країнам, проте потiм дiйшли висновку, що ЄЦБ готовий надати допомогу, але поки що невiдомi її умови та термiни.

Тим часом iталiйський прем'єр вважає, що висока прибутковiсть держпаперiв Iталiї та iнших країн єврозони ефективно зменшує вартiсть позики для Нiмеччини, держоблiгацiї якої iнвестори використовують як захиснi активи.

"Висока прибутковiсть, яку нинi доводиться виплачувати Iталiї, субсидує низьку прибутковiсть, яку виплачує Нiмеччина. Без цiєї доплати Iталiєю за ризик прибутковiсть боргових зобов'язань нiмецького уряду була б вищою", - стверджує М.Монтi.

За пiдсумками минулого тижня прибутковiсть 10-рiчних держоблiгацiй Iспанiї становила 6,77%, Iталiї - 6,01%. Нiмеччина платить за папери з тим самим термiном обiгу 1,42%.