Прем'єр-міністр розповів про створення та фінансування системи підтримки національного експорту

17:33, 22 вересня 2017

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман вважає, що не зважаючи на критику, проект держбюджету на 2018 рік відображає інтерес уряду до розвитку національного промислового сектора і підтримки експорту. Про це він заявив у п'ятницю, 22 вересня, під час години запитань до уряду у Верховній Раді, пише «Інтерфакс-Україна».

Як зазначається, реагуючи на питання народного депутата від «Радикальної партії» Віктора Галасюка про незбалансованість видатків проекту бюджету на закупівлю імпорту та підтримку експорту, глава уряду попросив «не ставити уряду штампи». «Ми сьогодні через систему Prozzoro абсолютно повністю сприймаємо саме внутрішнього виробника», - сказав Гройсман.

Пояснюючи закріплені в проекті держбюджету параметри фінансування експортно-імпортного агентства (ЕКА) у 2018 році, прем'єр заявив, що передбачені в проекті 200 млн грн будуть спрямовані лише на створення агентства, а потребу у фінансуванні діяльності ЕКА і всієї національної системи підтримки експорту визначатимуть пізніше. «200 млн грн - це для створення, це не для його (ЕКА, - ред.) діяльності. Ми його створимо, і маємо зробити техніко-економічне обґрунтування: скільки потрібно фінансування, щоб система працювала», - сказав він.

Володимир Гройсман запевнив, що уряд не менше парламентаріїв зацікавлений у забезпеченні умов для розвитку в країні конкурентного вітчизняного промислового сектора і створення високооплачуваних робочих місць. «Я не менше від присутніх у залі людей розумію значимість створення національного конкурентного продукту», - сказав він.

Нагадаємо, створення ЕКА передбачено підписаним у грудні 2016 року указом президента «Про забезпечення масштабної експортної експансії українських виробників шляхом страхування, гарантування і здешевлення кредитування експорту». Відповідно до закону, ЕКА створюється у формі публічного акціонерного товариства, його засновником і акціонером (з часткою 50% +1 акція) виступає Кабмін.

У сферу діяльності агентства входить підтримка експорту робіт, послуг українського походження, а також низка товарних груп переробної промисловості. До основних завдань ЕКА зараховано захист українських експортерів від ризику неплатежів та фінансових втрат, пов'язаних із виконанням зовнішньоекономічних договорів, шляхом страхування, перестрахування і гарантування.

У 2017 році бюджетне фінансування ЕКА було заблоковано Нацбанком, який пояснив свою позицію відсутністю позитивного досвіду роботи таких інститутів у сусідніх країнах, а також наявністю в Україні спеціалізованого державного «Укрексімбанку». При цьому Меморандум про співпрацю з МВФ містить пункт про те, що уряд утримається від забезпечення діяльності ЕКА, доки всі відповідні витрати і потреби в капіталі на наступні три роки не будуть визначені на підставі незалежної оцінки та включені до держбюджету.