Подальша доля медреформи цікавить і медиків, і пацієнтів. Усі задаються питанням: чи нова влада продовжуватиме ті зміни в охороні здоров’я, які розпочала Уляна Супрун і її команда. Чимало молодих, перспективних лікарів вважає, що розпочата медреформа є останньою спробою щось змінити в медицині на краще. І якщо цих змін не відбудеться, вони поїдуть з України. Лікарі навіть створили петицію щодо продовження запланованої трансформації української медицини.
Питання щодо подальшої долі медреформи цікавить і пересічних українців, бо коли розпочаті зміни загальмують, талановиті лікарі поїдуть з країни, то з ким залишаться потенційні пацієнти?
Народний депутат від партії «Слуга народу» Михайло Радуцький, позаштатний радник президента і якого в оточенні президента називають потенційним міністром охорони здоров’я, в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна» розповів про перші кроки нової влади, які стосуються медичної реформи.
За словами Михайла Радуцького, те, що вже працює, не зупиниться. У роботу «первинки»(сімейних лікарів, педіатрів, терапевтів) втручатися не будуть. Вони працюватимуть так, як працюють зараз. Що стосується «вторинки» та «третинки», то зміни в їхній роботі і, звісно, в оплаті праці, відбудуться, як випливає з інтерв'ю, лише після того, як проведуть перепис населення, аудит системи охорони здоров'я і ухвалять протоколи.
У президента і партії «Слуга народу», як каже потенційний міністр охорони здоров’я, є «вікно можливостей» – від 6 до 8 місяців. І за цей час нова команда намагатиметься внести деякі зміни.
Перший крок – перепис населення
Провести перепис населення президент обіцяє ще у цьому році. Останній раз його проводили у 2001 році.
«Як можна робити розрахунки на медицину, не знаючи кількості населення? Думаю, в країні 30 млн, хтось вважає, що 28 млн, а ще хтось – 42 млн людей. 42 млн – це 2001 рік. З того часу перепису не було», – каже Михайло Радуцький.
Другий крок – аудит системи охорони здоров’я
Аудит планують провести одночасто по всій країні з залученням когось з першої «п’ятірки».
«Це невеликі гроші. Більше того, ми розуміємо, що це будуть за гроші. Ми не будемо залучати кредити, не будемо брати з бюджету зайвих грошей. Після проведення аудиту ми оцінимо матеріально- технічний стан медицини», - каже Михайло Радуцький.
Третій крок – ухвалення протоколів
В Україні, за словами потенційного міністра, протоколи не можуть бути міжнародними, англійською мовою. Усі міжнародні протоколи мають бути перекладані українською мовою. На сьогодні, як повідомили ZAXID.NET лікарі, перекладені українською мовою лише фінські протоколи.
«Це можуть бути протоколи, взяті в якоїсь передової країни, але адаптовані під нашу матеріально-технічну базу. Якщо порівнювати стан лікарень, умовно, в Житомирі і Києві, і діяти за київським протоколом, то житомирські лікарі сядуть до в’язниці, бо не зможуть виконати протокол. Треба або підняти всі лікарні на один рівень, наприклад, до Інституту Стражеско чи Амосова, або взяти нижню планку, піднімаючи її щоразу. Протоколи мають бути під то, що є середнім по країні, що зможе застосувати кожна клініка»,- вважає претендент на посаду міністра.
За протоколами будуть приймати стандарти якості, а після цього розраховувати тарифи.
Михайло Радуцький вважає, що без ухвалених протоколів і стандартів неможливо коректно порахувати вартість і тарифи.
«Тому витрати на фінансування «вторинки» та «третинки», які сьогодні запропоновано - це популізм. Ми не можемо отримати відповідь, як розраховували запропоновані тарифи. Спочатку треба порахувати затрати, собівартість, додати розвиток і тоді визначиться ціна», - вважає Михайло Радуцький.
Нова команда, за словами Михайла Радуцького, планує навести порядок і в медуніверситетах. На його думку, не можуть університети вчити лікарів, не маючи лікувальних баз.
«Має бути створена сітка університетських клінік. А присвоєння наукових ступенів слід відібрати у міністерств, в даному випадку, Міністерства освіти, наукові ступені повинні видавати тільки медуніверситети, як це відбувається у всьому світі», - вважає Михайло Радуцький.
Планують зміни і у видачі ліцензій як лікарям, так і медзакладам, у сфері фармацевтики тощо.