Президент привітав українців із річницею ухвалення Декларації про державний суверенітет

11:36, 16 липня 2017

16 липня виповнюється 27 років від дня, коли Верховна Рада УРСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет України, зробивши перший юридичний крок до початку нового етапу українського державотворення. Про це йдеться у зверненні президента Петра Порошенка до українського народу, повідомила прес-служба глави держави.

«Свобода має високу ціну. Протягом 20-х – 90-х років минулого століття тривав визвольний рух українського народу за державну незалежність України. Своє право на власне майбутнє ми відстояли під час Помаранчевої революції. Європейський вибір України виборювався мільйонами громадян під час Революції Гідності. За нього віддали своє життя Герої Небесної сотні», – наголосив Порошенко.

Президент відзначив завершення фінального етапу набрання чинності Угодою про асоціацію України з Європейським союзом, назвавши «відчинені завдяки безвізовому режиму двері Євросоюзу справжнім визнанням наших здобутків на шляху реформ».

Нагадаємо, цього дня у 1990 році Верховна Рада ухвалила Декларацію про державний суверенітет України.

У преамбулі цього документа проголошувалося «верховенство, самостійність, повнота і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах». Від імені українського народу могла виступати тільки Верховна Рада. Територія України в наявних кордонах проголошувалася недоторканою.

Підкреслювалося також виключне право українського народу на володіння, користування і розпорядження національним багатством України. Верховна Рада проголосила право країни на власні збройні сили, внутрішні війська, органи державної безпеки. Україна брала зобов’язання не поширювати, не виготовляти й не нарощувати ядерну зброю.

Майбутня зовнішня політика України, визначена Декларацією, вбачалася як нейтральна, першочерговим її завданням визначалося забезпечення національних інтересів України.

По суті, Декларація створила основу для республіканської законотворчості, незалежності від союзного законодавства. Проте прийнятий документ не одержав статусу конституційного акта. Україна залишалася у складі СРСР, тому міжнародні організації та країни світу не визнали її державну незалежність.

Причиною цього стало відсутність у Верховної Ради УРСР повноважень на ухвалення рішення про вихід республіки зі складу Радянського Союзу, тобто на проголошення незалежності Української РСР.