Президент Петро Порошенко нагородив почесним званням «Заслуженого працівника культури» псевдонауковця із Запоріжжя Андрія Авдєєнка. Про це йдеться в розслідуванні програми «Схеми».
Авдєєнко називає себе академіком, істориком та «адміралом Війсково-Морських сил», хоча у прес-службі ВМС України офіційно спростовували це. Звання академіка він отримав від громадської організації «Українська академія наук», яка не має нічого спільного з Національною академією наук.
З відвертою критикою робіт Андрія Авдєєнка виступає Володимир Мільчев. Він – декан історичного факультету Запорізького національного університету, що вивчає історію українського козацтва вже 30 років.
Мільчев наводить приклад невідповідностей: наприклад одна із «неіснуючих запорозьких січей», яку описав Авдєєнко, нібито розташована у його рідному селі – «щоб не далеко було їздити і приємніше», вважає декан.
«Те, що подібна персона раптово стала діячем культури, та ще й заслуженим, це є певною мірою діагнозом сучасному політичному бомонду нашого краю», – резюмує Володимир Мільчев.
Сам Авдєєнко стверджує, що може «дозволити собі висловлюватися так, як вважає правильно, і може вибудовувати теорії, не підлаштовуючись ні під кого».
«Схеми» повідомляють, що іноді у книгах Авдєєнка можна знайти і зовсім вигадані фрази чи несправжні зображення.
Згідно з законом, кандидатуру на державну нагороду має спочатку висувати трудовий колектив організацій. Потім цей висновок направляють до центрального органу виконавчої влади, а звідти президенту.
Кандидатуру Авдєєнка подавав благодійний фонд «Лебедія», членом якого він є. Далі протокол зборів надіслали чоловікові керівниці фонду Владиславу Мороко, який обіймає посаду директора департаменту культури Запорізької обласної державної адміністрації. Так це клопотання отримав очільник Запорізької області Костянтин Бриль, який і перенаправив його вже від свого імені президенту.
На питання журналістів Владислав Мороко відповів, що «йому ця тема не цікава».
Додаткову перевірку кандидатури мали здійснити в Адміністрації президента. Департамент державних нагород має консультуватися з Комісією державних нагород та геральдики при президентові України, яка, в свою чергу, повинна готувати висновки щодо пропонованих кандидатур.
«Ніколи не розумію сенс цих проектів, але іноді їх читаю. Проект указу про нагородження когось там... і там 150 прізвищ. Тобто, я маю якось на них відреагувати, якщо нікого не знаю?», — прокоментував член Комісії державних нагород та геральдики Юрій Бірюков.
Ще один член комісії, Ігор Мазепа, також апелював до того, що не може знати всіх кандидатів. Їхній колега, член комісії Андрій Гречило розповів, що не мав часу перевіряти кандидатів на отримання почесного звання.
На запит «Схем» в адміністрації президента Порошенка відповіли, що вся відповідальність за додержання вимог при відборі кандидатів – на керівництві Запорізької облдержадміністрації.
Авдєєнко відреагував на розслідування журналістів та назвав це «фейком». «Я вперше сміявся після чергового фейка у вчорашніх «Схемах». Дуже вдячний … за безкоштовний піар. Стрімко зростає кількість бажаючих в фейсбучні «друзі». З таким піаром, вже можна сміливо іти в народні депутати», — написав він у Facebook.
Журналісти зазначають, що 2017 року його ім’я фігурувало у резонансних новинах. У жовтні на автодорозі Київ-Вишгород-Ровжі за його участю сталася смертельна аварія, загинув чоловік. Винуватця ДТП досі не встановили, Нацполіція веде слідство.
«Потерпіла сторона твердить: син Авдєєнка – керівник прокуратури Печерського району. І побоюється, що справу через це можуть загальмувати», – йшлося у повідомленні одного зі столичних телеканалів.
Автор десяти знаків державних нагород Олександр Сопов, він же член робочої групи Верховної Ради з реформування нагородної системи, розповів журналістам: сьогодні шансів забрати уже присвоєну нагороду майже немає. Зробити це можна тільки тоді, коли буде рішення суду, згідно з яким нагороджена особа буде визнана винною у скоєнні тяжкого злочину.
Тож тепер позбавити Авдєєнка нагороди майже неможливо.