Президент України назвав умови розміщення місії ООН на Донбасі

Україна не збирається погоджувати введення миротворців з «ДНР» і «ЛНР»

12:50, 7 вересня 2017

Розміщення на всій окупованій території Донбасу миротворчої місії ООН стало б реальним проривом у процесі мирного врегулювання та фактором деескалації військового конфлікту на сході України. Про це заявив президент України Петро Порошенко, виступаючи у Верховній Раді у четвер, 7 вересня.

Голова держави наголосив, що РФ продовжує здійснювати провокації, перешкоджати ефективній діяльності спостерігачів моніторингової місії ОБСЄ, постачати зброю на українську територію і найманців, пише УНІАН.

«За таких умов розміщення на всій окупованій території Донбасу «блакитних шоломів» ООН стало б реальним проривом у процесі мирного врегулювання, потужним фактором деескалації», – сказав він і зазначив, що Росія два роки повністю відкидала навіть таку можливість.

За словами президента, на сьогоднішній день українська ініціатива отримала підтримку.

«Ми, нарешті, почули реакцію і по той бік фронту. Хоча, звичайно, ми чітко розуміємо, що диявол криється в деталях. Безумовно, пропозиція РФ щодо розгортання місії ООН виключно для цілей охорони Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ є щонайменш дивною. Тим більше, що саме російські бойовики є головною загрозою для безпеки міжнародних спостерігачів», – вказав Порошенко.

Президент наголосив, що Україна готова до предметної розмови з членами Ради Безпеки ООН. Він вважає, що ця дискусія має включати ряд принципових елементів.

«По-перше, ми виступаємо за розгортання повноцінної миротворчої Місії ООН на всьому Донбасі. Вона повинна мати за мету не консервацію російської окупації, не легалізацію російської військової присутності, а забезпечення тривалого миру в окремих районах Донецької і Луганської областей України та повне відновлення територіальної цілісності нашої держави», – сказав голова держави.

Другою умовою має стати те, що майбутня Місія ООН повинна бути розміщена на всій тимчасово окупованій території, включаючи неконтрольовану ділянку українсько-російського державного кордону.

«По-третє, згадана місія повинна відповідати керівним принципам здійснення миротворчих операцій ООН, що апріорі виключає участь у ній представників країни-агресора та сторони конфлікту. По-четверте, ні про яке узгодження з російськими бойовиками параметрів майбутньої місії ООН не може йти мови. По-п’яте, робота над згаданою ініціативою жодним чином не є підставою для скасування існуючих міжнародних санкцій проти Росії. Вони мають залишатися чинними до повного відновлення суверенітету та територіальної цілісності України через виконання Мінських домовленостей», – наголосив Порошенко.

Голова держави зазначив, що буде домовлятися про параметри миротворчої місії під час своєї поїздки до Нью-Йорка на Генасамблею ООН, яка має відбутися через півтора тижні.

Нагадаємо, Росія 6 вересня направила в ООН проект резолюції про розміщення миротворчого контингенту на Донбасі. У резолюції йдеться про розміщення миротворців ООН на лінії зіткнення, а не на окупованих територіях Донецької та Луганської областей.

Цьому передувала заява президента РФ Володимира Путіна, в якій він висловився за введення миротворців ООН на Донбас. Однак він запропонував, щоб миротворці не заходили за лінію зіткнення.

У свою чергу в МЗС України заявили, що його заява — це чергова спроба Росії, яка сама є стороною конфлікту, представити агресію внутрішнім українським конфліктом і спотворити саму мету проведення миротворчої операції.