Сьогодні, 4 травня, у Вроцлаві єпископ Паризької єпархії УГКЦ та президент Українського католицького університету владика Борис Ґудзяк отримав почесну нагороду Яна Новака-Єзьоранського. Про це інформує відділ інформації УКУ.
Владика Борис Гудзяк став цьогорічним лауреатом нагороди Яна Новака-Єзьоранського «за великий вклад в творення незалежної, суверенної та європейської України як спільноти вільних людей». Борис Ґудзяк зауважив, що ця нагорода не стільки його персональна, а зокрема є відзначенням різноманітних ініціатив академічної спільноти Українського католицького університету.
Він наголосив на геополітичній революції, що відбулася в стосунках українців і поляків «Сьогодні на політичному й інших рівнях Польща є найстійкішим союзником України, її адвокатом в Європі, а це було немислимо ще у моїй молодості. Це епохальна зміна сердець», - вважає єпископ.
Владика Борис, що ця нагорода є заслугою всього Українського католицького університету
(фото KORNELIA GLOWACKA-WOLF)
Проте, на його єпископа, Україна потребує ще однієї геополітичної революції – примирення з Росією.
«Важко говорити про мир і примирення, коли щодня гинуть люди, коли триває війна і частина нашої землі окупована чи анексована. Але як християни та реалісти ми знаємо, що немає іншого закінчення війни, ніж мир. Сьогодні німецькі та французькі діти лише з підручників історії дізнаються про століття воєн і ворожнечі між цими народами. Сьогодні гоять рани минулого німці і поляки, відкрито говорять про травми і болі поляки та українці. Мрію, щоб молоді українці і росіяни нарешті починали критично і творчо думати про майбутнє, щоб рух примирення рухався на схід», - поділився владика Борис.
Грошову нагороду, яка складає 10 тисяч євро, владика Борис Ґудзяк вирішив віддати на започаткування проекту зустрічей для молоді з України, Росії та Польщі.
Ян Новак-Єзьоранський - політик, журналіст, однин з найвідоміших діячів польської діаспори. Нагорода заснована 4 червня 2004 року Яном Новаком-Єзьоранським, разом з мерією Вроцлава, Вроцлавським університетом, Національною бібліотекою імені Оссолінських та Колегіумом Східної Європи імені Яна Новака-Єзьоранського. Нею відзначають осіб та інститути, життя, діяльність та активність яких посприяли або сприяють розбудові незалежної Польщі та формуванню громадянського суспільства.
Лауреатами нагороди у різні роки були: перший посткомуністичний прем’єр-міністр Польщі Тадеуш Мазовєцький, президент США Джордж Буш-старший, голова Верховної Ради незалежної Білорусі Станіслав Шушкєвич, архиєпископ Парижа Жан-Марі Люстіже, радянський дисидент і правозахисник Сєрґєй Ковальов, чеський дисидент та перший президент Чехії Вацлав Гавел, автор польських реформ Лєшек Бальцерович, польський дипломат Єжи Козьмінський, президент Литви Валдас Адамкус, професор Зібґнєв Бжезінський та Інститут літератури в Парижі.