Президент вручив Шевченківську премію 2014 року видатним діячам культури

18:10, 7 листопада 2014

Президент України Петро Порошенко вручив Національну премію України імені Тараса Шевченка 2014 року видатним діячам культури.

Про це у п'ятницю, 7 листопада, повідомили у прес-службі глави української держави.

«Так сталося, що ювілейний рік 200-річчя з дня народження Кобзаря став справді Шевченківським за духом. Бо Україна встала і кайдани порвала! Країна живе і дихає свободою, мужньо, по-геройськи протистоїть агресії і вражою, злою кров'ю волю окропила», - заявив глава держави вітаючи лауреатів премії у Київському Музеї Шевченка.

Під час промови Петро Порошенко наголосив на важливості ролі, яку мистецтво відіграє у житті країни у важкий час, та не погодився з латинським висловом «Коли говорять гармати, музи мовчать».

«Саме зараз, коли держава переживає такий складний період, коли триває справжня Вітчизняна війна, мистецтво не повинно відходити на другий план. Саме зараз потрібна ваша фантастична праця», - сказав він, звертаючись до митців.

За його словами, герої, які боронять Україну, віддаючи своє життя, достойні пера, варті того, щоб про них знімали фільми, ставили вистави, писали картини, складали пісні.

Президент також підкреслив, що мова і культура додають сьогодні сил українцям у подоланні викликів та загроз, утвердженні незалежності, соборності та суверенітету України. «Ми твердо знаємо: живе українська мова – живе і Україна», - наголосив президент.

Відзначимо, що остаточний список претендентів на здобуття Шевченківської премії 2014 року був затверджений Комітетом з Національної премії України ім. Тараса Шевченка ще 14 лютого. Тоді повідомлялося, що з 11 претендентів, які пройшли третій тур відбору, комісія відібрала п’ятьох.

Традиційно нагородження Шевченківською премією відбувається 9 березня, однак цього року у зв’язку із ситуацією в країні і Революцією Гідності урочисте нагородження лауреатів спершу перенесли на 24 серпня.

За словами міністра культури Євгена Нищука, це сталося через те, що документи переможців мали бути підписані президентом, тож вирішили нагороду вручити після виборів легітимного глави держави.

Нагадаємо, цього року до остаточного списку з п’яти претендентів на отримання Шевченківської премії увійшло двоє львів’ян: Любомир Медвідь – у номінації «Образотворче мистецтво» за цикл художніх творів «Ремінісценції» та Ірина Гаюк – у номінації «Літературознавство і мистецтвознавство» за книгу «Ілюстрована енциклопедія вірменської культури в Україні».

Окрім того, лауреатами Шевченківської премії стали члени колективу Донецького національного академічного театру опери та балету імені А.Б.Солов’яненка у складі: диригента-постановника Василя Василенка, режисера-постановника Марії Курочки (ФРН), хормейстера-постановника Людмили Стрельцової, художнього керівника проекту Василя Рябенького (посмертно), артистки Тетяни Плеханової. Митців нагородили за спільний українсько-німецький культурний проект – «Летючий голландець». Це постановка опери Ріхарда Вагнера, яку приурочили до 200-річчя німецького композитора.

Також нагороджено письменника Мирослава Дочинця – за романи «Криничар. Діяріюш найбагатшого чоловіка Мукачівської домінії» та «Горянин. Води Господніх русел».

За вокальні партії в оперних виставах відзначена Національною премією ім. Шевченка була відзначена провідний майстер сцени Національного академічного театру опери та балету України імені Т.Г. Шевченка Людмила Монастирська.