Президент Петро Порошенко зустрівся з відомими українськими правозахисниками – засновниками і членами Української громадської групи сприяння виконанню Гельсінських угод (Українська Гельсінська спілка) з нагоди 40-річчя створення цієї правозахисної організації. Про це повідомили у прес-службі глави держави.
«Я дуже поважаю ту величезну справу, яку ви зробили для того, щоб взагалі створити Україну і відновити нашу незалежність», – сказав президент під час зустрічі.
За його словами, справа правозахисників в питаннях відстоювання української державності сьогодні не втрачає актуальності.
«Зараз Україна проходить одне з найважчих випробувань в своїй історії», – зазначив Порошенко.
Президент наголосив на важливості відновлення історичної справедливості та донесення історичної правди про борців за свободу і незалежність України в часи тоталітарного радянського режиму. На переконання Порошенко, повернення правдивої інформації в підручники з історії України про борців за незалежність нашої держави необхідно зробити негайно. Він повідомив, що Міністерство освіти і науки вже здійснює підготовку цих змін.
Порошенко також підтримав звернення правозахисників про необхідність внесення змін до навчальних програм навчальних закладів з метою «повного і правдивого висвітлення ролі українських правозахисників в процесі відновлення української незалежності».
Він запевнив присутніх у своїй готовності ініціювати зміни як на рівні Кабінету міністрів України, так і на рівні обласних державних адміністрацій щодо збільшення бюджетних витрат на матеріальну допомогу (іменні стипендії Президента України) українським правозахисникам-дисидентам і гідного вшанування їх ролі в історії незалежної України.
Зазначимо, 10 листопада у Львові в Українському католицькому університеті відкриється форум з нагоди 40-ліття Української Гельсінської групи.
Нагадаємо, Українська громадська група сприяння виконанню Гельсінських угод, відома також як Українська Гельсінська група (УГГ) була утворена 9 листопада 1976 року. За час свого існування – від 9 листопада 1976 року і до розпаду СРСР – членами Української Гельсінської спілки стала 41 людина. З них 24 відбули у радянських концтаборах, в’язницях і психіатричних лікарнях загалом понад 170 років, а загальний термін вироків склав 550 років. П’ятеро правозахисників заплатили за участь в УГГ життям: Михайло Мельник під тиском КДБ вчинив самогубство, а четверо – Юрій Литвин, Олексій Тихий, Валерій Марченко і Василь Стус – загинули в неволі.